Przebieg

Przedszkole miejscem zabaw i wszechstronnego rozwoju



Pod taką nazwą realizowany jest w jedenastu cieszyńskich przedszkolach publicznych projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu jest poszerzenie i urozmaicenie oferty edukacyjnej tych placówek, co stanowić ma odpowiedź na potrzeby edukacyjne i rozwojowe jakie napotykają dzieci w wieku przedszkolnym. Wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych został przygotowany przez Wydział Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie i złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w marcu 2010r. Aby otrzymać dofinansowanie wniosek musiał pozytywnie przejść zarówno ocenę formalną jak i merytoryczną. W przypadku tej pierwszej ocenie poddane zostało spełnienie wymogów rejestracyjnych i wypełnienie wniosku zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ocena merytoryczna dotyczyła treści wniosku, jego wiarygodności i zdolności wnioskodawcy do podjęcia realizacji projektu. Ponadto wniosek musiał spełnić ogólne kryteria horyzontalne tzn. wykazać zgodność z polityką i zasadami unijnymi m.in. polityką równych szans, polityką ochrony środowiska i polityką rozwoju społeczeństwa informatycznego. Wniosek przeszedł pozytywnie zarówno ocenę formalną jak i merytoryczną. Całkowity koszt realizacji projektu w okresie od 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2013 r. wyniesie 1 031 872,00 zł z czego 1 016 393,92 zł to dotacja rozwojowa przyznana z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, natomiast 15 478,08zł to wkład własny wnioskodawcy czyli środki jakie na realizację projektu przekaże gmina Cieszyn.

Projekt „Przedszkole miejscem zabaw i wszechstronnego rozwoju” zakłada przede wszystkim organizację dodatkowych zajęć dla dzieci prowadzonych przez nauczycieli lub specjalistów z dziedzin, które obejmuje zakres tematyczny projektu. Zajęcia ujęte zostały w 2 grupy tematyczne. Pierwszą stanowią zajęcia ogólnorozwojowe, których głównym założeniem jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych, sprawności ruchowej i wrażliwości muzycznej przedszkolaków, rozwijanie postaw twórczych oraz poszerzanie wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym. Znajdują się wśród nich zajęcia plastyczne, muzyczne i z języka angielskiego. Druga grupa zajęć nastawiona jest na korygowanie wad postawy i usprawnianie mowy dziecka. Podsumowując można stwierdzić, że we wszystkich organizowanych zajęciach wzięło udział 1933 uczestników. Rzeczywista liczba dzieci, które brały udział w projekcie w roku szkolnym 2010/2011 wynosi 721. Różnica wynika z faktu, że niektóre dzieci uczestniczyły w kilku różnych zajęciach w ramach projektu.

Wśród uczestników projektu znajduje się również grupa dzieci niepełnosprawnych, dla których dodatkowe zajęcia stymulujące ich rozwój mają szczególne znaczenie.

Wymienione wyżej zajęcia prowadzone są od marca 2011r we wszystkich przedszkolach publicznych gminy Cieszyn, w różnym zakresie i wymiarze. Decyzję o tym które z nich realizowane są w danym przedszkolu podejmowali dyrektorzy tych placówek kierując się szczególnymi potrzebami dzieci, uczęszczających do kierowanych przez nich placówek.

Zadaniem szczególnym w ramach projektu było „Spotkanie w teatrze” zrealizowane w czerwcu roku 2011 oraz podobne zaplanowane na maj 2012. Tematyka tych spotkań to promowanie edukacji przedszkolnej i zachęcenie rodziców do posyłania dzieci do przedszkoli w jak najwcześniejszym wieku. W ramach tego zadania dzieci z cieszyńskich przedszkoli, pod kierunkiem nauczycieli zatrudnionych do realizacji projektu, przygotowują spektakle prezentowane później w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu zmierzają do zapewnia dziecku płynnego i bezstresowego przejścia ze szczebla edukacji przedszkolnej do szkoły, a rodzicom pokazują jak ważnym etapem dla prawidłowego rozwoju ich dzieci jest edukacja przedszkolna.