| Luty 2026 | ||||||
| P | W | Ś | C | P | S | N |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |
Cyklu Kina Zaangażowanego z Planete Doc.
O filmie: W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.
Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy’ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a „normalne” życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego.
Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze. „Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem.” mówi jedna z rozmówczyń.
Krok po kroku, ze spokojem, twórcy obnażają kłamstwo totalitarnej – w tym przypadku goebbelsowskiej – propagandy, pracowicie, precyzyjnie konfrontując źródła i relacje dotyczące tytułowego filmu nakręconego przez hitlerowców w warszawskim getcie.Tomasz Jopkiewicz, „Kino”
Niedokończony film to jeden z najbardziej przerażających i perfidnych projektów artystycznych w historii kina.Jaga Kolawa, „Dziennik Gazeta Prawna”
Unikatowy dokument, który udowadnia filmową manipulację, a jednocześnie poprzez zmanipulowane obrazy przywraca pamięć o życiu w warszawskim getcie. Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”
Wybrane nagrody i festiwale:
2010 – MFF Berlinale
2010 – Nagroda za „Najlepszy montaż” na FF Sundance
2010 – Best International Feature Award na Hot Docs w Toronto
2010 – Nagroda za „Najlepszy scenariusz” na Silverdocs w Waszyngtonie
2010 - Nagroda dla „Najlepszego filmu dokumentalnego”, Nagroda Van Leer i Nagroda Forum Ocalania Audio-wizualnej pamięci na FF Jeruzalem
2010 – udział w konkursie głównym Millennium Award na 7. Planete Doc Review w Warszawie
2010 – Nominacja do Izraelskiej Nagrody Filmowej
2010 – Nominacja do Nagrody Satellite w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”
Niedokończony film/A Film Unfinished
Reżyseria: Yael Hersonski
Produkcja: Niemcy, Izrael 2009, 88 min.
| Miejscowość | Cieszyn |
|---|---|
| Miejsce | Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (przy moście Przyjaźni) ul. Zamkowa 1 |
| Organizator | Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” - e-mail: cieszyn@poczta.krytykapolityczna.p |
| Uwagi | Pokaz współorganizowany z dystrybutorem filmu Against Gravity. |