Maj 2025 | ||||||
P | W | Ś | C | P | S | N |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
W Cieszynie od niedawna działa nowa organizacja – Stowarzyszenie SCI. Została założona przez rodowitych mieszkańców miasta, dla których najważniejszą wartością jest właśnie Cieszyn i jego dobro. Co ciekawe, organizacja postanowiła podjąć próbę zmiany miasta na lepsze bez pomocy finansowej samorządu, a jedynie opierając się na wolnych datkach i wsparciu partnerów.
Jaki jest główny cel stowarzyszenia? Przede wszystkim promocja gospodarczych i turystycznych walorów naszego regionu i samego Cieszyna. Członkowie organizacji chcą również między innymi: krzewić wiedzę o historii, kulturze i tradycjach ziemi cieszyńskiej, działać na rzecz osób niepełnosprawnych, wspomagać rozwój stolicy naszego powiatu, a przy okazji propagować zdrowy styl życia. Wszystko w oparciu i idee tolerancji, demokracji oraz integracji.
- Cieszyn i jego mieszkańcy są dla nas najważniejsi. Zwłaszcza że urodziliśmy się tutaj i żyjemy w tym właśnie pięknym mieście na pograniczu polsko-czeskim – mówi Kazimierz Holesz, prezes stowarzyszenia. - Zdajemy sobie sprawę, że jest wiele rzeczy, które trzeba zmienić w Cieszynie, aby mógł się rozwijać w dobrym kierunku i przyciągać odwiedzających z różnych części kraju i z zagranicy. Jednocześnie miasto powinno być przyjazne dla mieszkańców i chociaż takie się staje, a sporo zmian już widać gołym okiem, wiele jest jeszcze do zrobienia. Chcemy się w to włączyć i pomóc.
Chociaż Stowarzyszenie SCI istnieje od niedawna, już jest widoczne w Cieszynie. To właśnie jego członkowie są pomysłodawcami Letnich Pikników w parku Pokoju, które odbywają się w każdą sobotę. Impreza jest każdorazowo organizowana z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta, stąd zabawy, konkursy i słodkie poczęstunki, ale nie brakuje też czegoś dla ich rodziców – każdy Piknik kończy koncert specjalnej gwiazdy (wystąpili już między innymi: Natasza Ptakova, Kasia Pilch oraz Milky Wishlake). Na tym nie koniec, bo organizacja ma w planach wiele podobnych akcji.
- Imprezy kulturalne i sportowe każdorazowo promują nasz region, dlatego będziemy starali się takie organizować. Oczywiście nie zamierzamy skupić się tylko na nich. Z pewnością pojawią się akcje promocyjne i reklamowe, których celem będzie właśnie promocja Cieszyna, zamierzamy też stworzyć i wspierać system indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów oraz osób potrzebujących. W miarę posiadanych środków finansowych chcielibyśmy nagradzać uczniów i sportowców za wybitne osiągnięcia, wprowadzić stypendia dla najlepszych i zorganizować jednorazowe zapomogi dla tych, którzy w inny sposób sobie nie poradzą. Wszystko po to, aby w Cieszynie dobrze się żyło – dodaje Kazimierz Holesz.
Wszystkie dodatkowe informacje o organizacji, a także zapowiedzi zbliżających się akcji, można znaleźć na stronie internetowej www.sci.org.pl. Stowarzyszenie posiada również profil w portalu społecznościowym Facebook, który znajduje się pod adresem: www.facebook.com/stowarzyszenieSCI.
Mat. pras.