Spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Cieszyna

z dnia 28 maja 2017 roku w Cieszynie

Konsultacje społeczne są nieodłącznym elementem uchwalania ważnych dokumentów strategicznych, przesądzających o wielu istotnych dla miasta przedsięwzięciach. W ramach konsultacji społecznych Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Cieszyna, w dniu 17 maja br., w cieszyńskim Domu Narodowym, zorganizowano spotkanie konsultacyjne, podczas którego przedstawiono wszystkie zawarte w Programie propozycje działań rewitalizacyjnych.


Na wstępie spotkania głos zabrał Ryszard Macura, Burmistrz Miasta Cieszyna, który przedstawił uczestnikom konsultacji ramowe zasady przygotowania i wdrażania procesów rewitalizacyjnych. Z kolei Arkadiusz Skowroński, Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Cieszynie przybliżył przebieg prac nad przygotowaniem dokumentu. Zakres Gminnego Programu Rewitalizacji omówiła reprezentująca Wykonawcę Programu – Joanna Kurowska-Pysz. W dalszej części spotkania głos zabrał Aldo Vargas-Tetmajer, uznany ekspert w zakresie polityki miejskiej, który podsumował dotychczasowe działania partycypacyjne w projekcie. Na zakończenie wystąpił Bartłomiej Buława – cieszyński architekt, który zaprezentował wstępną koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej przy ul. Kluckiego w Cieszynie.


Podczas dyskusji w trakcie spotkania konsultacyjnego poruszono szereg ważnych spraw, które mieszkańcy bezpośrednio łączą z efektywnością procesów rewitalizacyjnych. Takim problemem jest m.in. brak wybiegów dla psów w centrum miasta, jak też nawierzchnia ulicy Kluckiego, której funkcjonalność jest przedmiotem troski wielu mieszkańców, korzystających na co dzień z tego traktu komunikacyjnego. W wystąpieniach mieszkańców zwrócono uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do problemów rewitalizacyjnych, które nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od innych spraw.


W opracowywanym obecnie dokumencie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Cieszyna dominują działania społeczne, takie jak na przykład program aktywizacji społeczno-zawodowej w obszarze pomocy społecznej, który zgłosił Powiat Cieszyński, czy też projekt „Aktywni seniorzy w Cieszynie”, wdrażany przez Dom Spokojnej Starości przy zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie i Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie. Inne ciekawe przedsięwzięcia dotyczące poprawy infrastruktury społecznej zgłosili m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Cieszynianka”, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Uniwersytet Śląski, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Zamek Cieszyn, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Byś Razem” oraz Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o.


Projekty społeczne skoncentrowane są wokół zadań dotyczących aktywizacji i integracji społecznej oraz zatrudnienia, a w szczególności dotyczą rozszerzania zakresu wsparcia społecznego, wzrostu zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i zawodowemu oraz rozwoju oferty spędzania czasu wolnego. Uzupełnieniem wiodących działań społecznych są projekty gospodarcze. Powinny one przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, m.in. poprzez poprawę mobilności zawodowej mieszkańców, promocję zatrudnienia oraz rozwój oferty kształcenia ustawicznego, a także wzmocnienie tradycyjnych i nowych branż. Rewitalizacja dotyczy również działań w sferze przestrzennej i środowiskowej. Spójność przestrzenna powinna zostać uzyskana na obszarze rewitalizowanym m.in. dzięki wzmocnieniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, poprawie estetyki przestrzeni publicznej, rozwojowi infrastruktury parkingowej oraz zapobieganiu degradacji infrastruktury komunalnej.

W sferze środowiska najpilniejsze działania rewitalizacyjne dotyczą m.in. wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców, propagowania działań przyjaznych środowisku i działań służących ochronie środowiska.

© 2016 UM Cieszyn. All rights reserved | Design by W3layouts.