Pierwsze propozycje zmian przestrzeni ulicy Ludwika Kluckiego w Cieszynie

z dnia 24 maja 2017 roku w Cieszynie

Podczas przeprowadzonej drugiej już debaty podwórkowej, która w dniu 24.05.2017 roku zgromadziła wiele osób zainteresowanych tym projektem, architekt Bartłomiej Buława przedstawił swoje propozycje wprowadzenia zmian w wizerunku ulicy Kluckiego. Dotyczyły one m.in.: rodzaju materiału budowlanego nawierzchni ulicy, jego kolorystyki, kolorystyki elewacji przylegających do ulicy budynków i sposobu wykorzystania elementów architektonicznych tych elewacji dla ekspozycji artystycznych, wyeksponowania historycznych murów miejskich.


Przedstawione zostały również scenariusze możliwego wykorzystania ulicy dla działań artystycznych, a nawet sportowych. Bartłomiej Buława opowiedział uczestnikom o dotychczas przeprowadzonych rozmach ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który przedstawił swoje wstępne oczekiwania m.in. w zakresie rodzaju materiału budowlanego nowej nawierzchni schodów.


Prawdopodobnie będzie to piaskowiec, kolorystyka jeszcze nie została ostatecznie ustalona. Przedstawiono także kilka próbek piaskowca, z którego można by wykonać nawierzchnię ulicy. Uczestniczki spotkania przetestowały je pod kątem wygody dla noszących obuwie na obcasach. Wielokrotnie bowiem zgłaszano uwagi, że nawierzchnia ulicy Kluckiego, prowadząca m.in. do teatru, musi zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania jej użytkownikom w każdym rodzaju obuwia, a także osobom, które mają trudność z samodzielnym poruszaniem się.


W trakcie debaty Bartłomiej Buława przedstawił również propozycje dotyczące wyeksponowania historycznego muru miejskiego na ulicy Kluckiego, położonego w miejscu dawnej granicy miasta. Uznano to za dobry pomysł, nawiązujący do historii Cieszyna. Zastanawiano się także wspólnie nad docelowym kształtem schodów, poręczy, oświetlenia, monitoringu oraz nad aranżacjami artystycznymi, które mogłyby zaistnieć na sąsiadujących z ulicą elewacjach. Bartłomiej Buława poinformował, że w trakcie opracowywania projektu zgłosiło się do niego wiele osób, które chciały podzielić się swoimi pomysłami na zmianę wyglądu oraz funkcjonowania tej ulicy.


W działania rewitalizacyjne zaangażowali się także studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy próbowali już wykorzystywać przestrzeń ulicy Kluckiego dla działań artystycznych. Podczas debaty dyskutowano również o potrzebie wprowadzenia w przestrzeń ulicy Kluckiego elementów zieleni takich jak: nowe krzewy, pnącza itp., które mogłyby zostać posadzone na terenie sąsiadujących posesji. Uczestnicy debaty sugerowali również, aby umożliwić mieszkańcom zapoznanie się z wynikami prowadzonych prac na koncepcją, co zostanie zrealizowane po ich zakończeniu.

© 2016 UM Cieszyn. All rights reserved | Design by W3layouts.