Gleba - podobnie jak powietrze i woda - jest nieodnawialnym elementem środowiska naturalnego. Właściwości chemiczne, fizyczne i biologiczne gleby kształtują się pod wpływem zarówno naturalnych procesów glebotwórczych, jak i rolniczej i pozarolniczej działalności człowieka. Tym samym właściwości i jakość gleby zależą nie tylko od podłoża, na którym gleba danego typu została wytworzona, ale również od sposobu jej użytkowania (uprawiania), stosowania nawozów sztucznych i naturalnych, stosowania środków ochrony roślin (pestycydów) oraz od wpływu zanieczyszczeń emitowanych w wyniku działalności człowieka do powietrza (np. metale ciężkie, gazy – SO2, bodące prekursorami kwaśnych opadów) i wody.
Na terenie Cieszyna dominują gleby pseudobielicowe, gleby brunatne i brunatne wyługowane oraz rędziny brunatne, a w dolinie Olzy miejscami występują także mady. Są to gleby żyzne, bogate w próchnicę i zasobne w składniki mineralne. Z uwagi na wysokie opady gleby te podlegają procesowi ługowania, czyli wypłukiwania węglanu wapnia z warstw powierzchniowych i dlatego mają odczyn słabo kwaśny lub obojętny, rzadko alkaliczny. Skalami glebotwórczymi są gonie i dolne łupki cieszyńskie oraz wapienie cieszyńskie, a także lessy i pyły lessopodobne, iły pylaste i piaski gliniaste. Gleby powstałe na łupkach są glebami tłustymi, gliniastymi i głębokimi, natomiast na wapieniach gleba jest płytsza, zbliżona do rędzin. Pod względem mechanicznym w zdecydowanej większości są to gleby zaliczane do gleb ciężkich do uprawy.
Klasyfikację glebowo-rolniczą w Cieszynie przeprowadzono w latach 70, ubiegłego wieku i aktualnie klasyfikacja ta nie odzwierciedla w pełni przynależności gleb do tzw. kompleksów przydatności rolniczej.
Wykorzystanie rolnicze gleb
Powierzchnia użytków rolnych (znajdujących się w obrębie gospodarstw rolnych) w Cieszynie wynosi ok. 1.511 ha. Klasyfikacja tych gleb według klas bonitacyjnych (żyzności) przedstawia sie następująco:
- klasa II-ok. 19 ha
- klasa IIIa i IIIb - ok. 600 ha
- klasa III i IV (łąki i pastwiska) - ok. 340 ha
- klasa IVa i IVb - ok. 507 ha
- klasa V i VI - ok. 45 ha
Łączna powierzchnia gruntów ornych wynosi ok. 735 ha (ok. 50% powierzchni użytków rolnych), sadów - 69 ha. łąk - ok. 100 ha. pastwisk - ok. 240 ha.
Gospodarstwa Rolne
Ogółem na terenie Cieszyna znajdują się 343 gospodarstwa rolne (stan na 3 l. 10.2002 r.) o zróżnicowanej powierzchni:
- 1-2 ha- 196 gospodarstw
- 2-5 ha - 103 gospodarstwa
- 5-7 ha - 15 gospodarstw
- 7-10 ha - 13 gospodarstw
- 10-50 ha - 14 gospodarstw
- powyżej 50 ha - 2 gospodarstwa
Ze względu na opłacalność produkcji rolnej w ostatnich latach obserwuje się tendencję wydzierżawiania gruntów wchodzących w skład mniejszych gospodarstw (do 7 ha) większym gospodarstwom rolnym.
Rodzaje upraw
Struktura upraw w 2002 roku przedstawiała się następująco (najważniejsze rodzaje):
- pszenica ozima i jara - ok. 200 ha
- jęczmień ozimy i jary - ok. 90 ha
- owies - ok. 50 ha
- ziemniaki - ok. 50 ha
- kukurydza - ok. 40 ha
- okopowe pastewne - ok. 20 ha
- pszenżyto - ok. 17 ha
- buraki cukrowe - ok. 5 ha
- rzepak - ok. 5 ha
W 2002 r. średnia wydajność z l ha wynosiła dla pszenicy ok. 40 q, jęczmienia ok. 45 q, owsa ok. 40 q, pszenżyta ok. 42 q, rzepaku ok. 30 q, ziemniaków ok. 250 q.