Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Historia i tradycja » Miasto i jego mieszkańcy » Żydzi »

Dni Kultury Żydowskiej.

W dniach 24 - 26 października można było uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach m.in.: warsztatach (kulinarnych, języka hebrajskiego, tańca żydowskiego, pieśni jidisz, hebrajskich), prelekcjach („Asymilacja i przenikanie się kultur” - Czesława Hławiczki, „Dziedzictwo kulturowe Żydów niemieckich w Polsce” - Piotra Piluka).

Odbył się również koncert muzyki klezmerskiej zespołu INTRIO z Krakowa. Zaprezentowała się również zespół tańca żydowskiego Klezmer działający przy COK. Imprezom towarzyszyła wystawa fotografii Piotra Piluka - „Ślady żydowskie w miastach śląskich”, prezentacja i sprzedaż judaików oraz degustacja tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej. Podczas koncertu galowego w Teatrze im. A. Mickiewicza można było zobaczyć zespół taneczny Rut z Prościejowa, spektakl pantominiczno – taneczny „Ziemia obiecana” w wykonaniu Doroty Herok oraz koncert muzyki żydowskiej MISSIO MUSICA.

Rut
Zespół taneczny powstał w 1995 r. Głównym choreografem zespołu jest pani Eva tefkova. W ciągu 12 lat istnienia, przez zespół przewinęły się dwie generacje młodych tancerzy. Członkowie zespołu kształcą się uczestnicząc w warsztatach organizowanych przez zespół BESAMIM z Pragi, na których głównym instruktorem jest Boaz Cohen z Izraela. Swój program zespół prezentował w wielu miastach Czeskiej Republiki takich jak: Praga, Brno, Ostrawa, Mikulow, Trzebicz, Krnow ...
Od kilku lat zespół RUT uczestniczy w „Tygodniu Kultury Żydowskiej” w Holeszowie na Morawach.
Program występu zawierający tańce i zwyczaje weselne jest pełen spontaniczności i radości życia.

Ziemia Obiecana
Monodram pantomimiczno-taneczny bogato ilustrowany piękną muzyką, oparty jest na proroctwach biblijnych, symbolicznie przedstawiający kluczowe elementy historii Izraela. Rozpoczyna się od powołania Narodu, przez burzliwe okresy odstępstwa od Boga, niewolę babilońską aż do czasów nowożytnych – holokaust, powrót narodu do ziemi obiecanej i proklamację państwa Izrael. Zwieńczeniem spektaklu jest taniec do utworu p.t „Kadosz”obrazujący przyszłość Izraela.
Monodram „Ziemia Obiecana” był prezentowany w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Czech, Ukraina). Jest autorskim spektaklem Doroty Herok, absolwentki Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca w Ustroniu. Autorka prowadzi również zespół taneczny „Klezmer” w Cieszynie oraz warsztaty tańca w różnych miastach w kraju.

Missio Musica.
Liderem zespołu jest Jurek Dajuk, śpiewak - misjonarz. Absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. W 1985 zdobywa 1 Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wykonując Psalm 23 do którego napisał muzykę.
Od lat 80-tych przechodzi kolejne etapy swojej wędrówki muzycznej poprzez piosenkę turystyczną, poezję śpiewaną, wykonuje też muzykę klasyczną i operową. Jednak jego największą pasją jest Negro Spirituals, Gospel oraz muzyka żydowska. Koncertował w ponad 30-stu krajach, na 3 kontynentach (Europa, obie Ameryki i Afryka).
Wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach muzyki sakralnej (Wielka Brytania, Szwajcaria, Niemcy).
Występuje z zespołem 5-7 osobowym grającym głównie na instrumentach akustycznych takich jak: fortepian, skrzypce, gitara, wiolonczela, flet, klarnet, kontrabas. Koncerty odbywają się również z towarzyszeniem chóru gospelowego i orkiestry kameralnej. Od roku 1990 Jurek Dajuk jest aktywnym członkiem i głównym wokalistą Stowarzyszenia Chrześcijańskich Muzyków pod nazwą „Missio Musica”, które zrzesza kilkudziesięciu zawodowych muzyków z całego kraju.


W dniach 22-31 grudnia odbędzie sie wystawa Piotra Piluka, którą można zwiedzać w Domu Narodowym. Piotr Piluk jest niezależnym fotografem, publicystą i dokumentalistą realizującym od wielu lat własny projekt "Ślady obecności" przedstawiający relikty żydowskie w przestrzeniach miejskich Europy Środkowej i Wschodniej. Jego poszkiwania biegną do Berlina a stamtąd, poprzez miasta śląskie, do Lwowa, do miejsc naznaczonych wpływami żydowskiego oświecenia - Haskali.












Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl