Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć »

Góra Zamkowa

      Góra Zamkowa była od wieków miejscem, które wzbudzało różnego rodzaju emocje i zainteresowania. W pradziejach zainspirowała naszych przodków, poszukujących dogodnych miejsc na swe siedziby, do budowy osady obronnej. W średniowieczu kojarzono ją z potęgą Piastów cieszyńskich i zamkiem. W czasach nam bliższych z Habsburgami i wzniesionym przez nich pałacem i parkiem. Współcześnie jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Cieszyna.

 

      Zasiedlona była już ok. V w. p.n.e. Założony na Górze Zamkowej w IX w. gród został podniesiony do godności kasztelanii przed 1155 r., a w 1290 r. został stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego. W XIV w. powstał wspaniały obronny zamek gotycki: górny, złożony z budynków mieszkalnych otoczonych murem z basztami oraz wieżą, a także z kaplicą zamkową na dziedzińcu, oraz dolny, w którym znajdowały się lochy, pomieszczenia gospodarcze i mieszkania dla służby, z basztami i mostem zwodzonym. Do upadku książęcej siedziby doprowadziła wojna trzydziestoletnia (1618-1648 r.) oraz wygaśnięcie linii Piastów cieszyńskich (1653 r.). Cieszyn przeszedł w ręce Habsburgów, w 1840 r. Górę Zamkową gruntownie przebudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Józefa Kornhäusla: na fundamentach zamku dolnego wzniesiono letni Pałacyk Myśliwski, resztę zamieniono na park, w którym z czasów dawnej świetności pozostała Wieża Piastowska i rotunda św. Mikołaja. Na resztkach wieży obronnej w 1914 r. wybudowano „sztuczne ruiny”, obecnie przywrócono jej pierwotny XIII-wieczny kształt.

 

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Punkt widokowy

Punkt widokowy

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

• Kaplica zamkowa p.w. św. Mikołaja i św. Wacława

Jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej na obszarze Polski jest rotunda cieszyńska p.w. śś. Mikołaja i Wacława, znajdująca się na Górze Zamkowej w Cieszynie.

• Wieża Piastowska

Patrząc dzisiaj na Cieszyn, czy też przeglądając dawne widoki widzimy, że nad zróżnicowaną zabudową miasta wznoszą się dwa obiekty - od wschodu wieża kościoła ewangelickiego, zaś od zachodu, wznosząca się wysoko nad Górą Zamkową wieża kamienna, znana powszechnie jako Wieża Piastowska.

• Wieża Ostatecznej Obrony

Zachowane w archiwach widoki, nieliczne opisy czy stojące do dziś kamienne pozostałości jej dawnej świetności, takie jak romańska kaplica grodowa czy mieszkalno-obronna wieża zwana piastowską, dają tylko ogólne wyobrażenie o minionej świetności, kiedy to nad Cieszynem górował potężny i zarazem piękny w swej formie średniowieczny zamek.

• Pozostałości wieży przybramnej z końca XIII w.

W dziełach obronnych takich jak gród czy zamek jednym z najważniejszych obiektów była brama wjazdowa. Istnienie bramy włączonej w ciąg wałów obronnych grodu czy murów obwodowych zamku, stanowiło zarazem najsłabszy punkt całego systemu obronnego.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl