Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Plakat 4 kampanii społecznej

Plakat 4 kampanii społecznej

Bądź człowiekiem, nie porzucaj zwierząt domowych

2016-02-17

      Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Tak stanowi art. 1 Ustawy o ochronie zwierząt.

      Pojęcie humanitaryzmu (łac. humanitas, fr. humanitaire = ludzkość, człowieczeństwo) narodziło się we Francji w pierwszej połowie XIX w. U swych źródeł oznaczało uznanie godności ludzkiej, braterstwa i równości między ludźmi za najwyższą wartość i postępowanie wedle tej zasady. Współcześnie humanitaryzm oznacza nie tylko nastawienie nacechowane szacunkiem i minimalizowaniem cierpień człowieka, ale w ogóle wszystkich istot żyjących. Zdecydowana większość z nas instynktownie postępuje według zasad humanitaryzmu i stara się oszczędzić cierpień zwierzętom, zwłaszcza tym żyjącym najbliżej nas. Jednak nie wszyscy darzą szacunkiem zwierzęta. Prawie wszystkie społeczności lokalne i gminne samorządy na terenie naszego kraju borykają się z problemem bezdomnych psów i kotów.

      Z danych zebranych przez Biuro Ochrony Zwierząt (jednej z wielu organizacji pozarządowych, której celem jest pomaganie zwierzętom), wynika, że w 2014 roku polskie gminy zajęły się 86 000 bezdomnych psów, wydając na ten cel ok. 163 mln złotych (średnio 1875 zł na psa). Liczba psów zwróconych właścicielom, przekazanych do adopcji lub sprzedanych nowym właścicielom wyniosła 6074. Statystyki pokazują, że liczba wyłapywanych psów w skali całego kraju wzrasta z roku na rok. Na szczęście nie dotyczy to Cieszyna. W naszym mieście od kilku już lat, w ciągu roku wyłapywanych jest nieco ponad 100 psów. W 2015 roku do schroniska z terenu naszego miasta trafiło 106 psów, z czego po 73 zgłosili się ich właściciele. Oznacza to jednak, że pozostałymi nikt się nie zainteresował! Stały się, przynajmniej na jakiś czas, bezdomne.

      Statystyka porzuconych kotów i innych gatunków zwierząt, które uznawane są za domowe (na przykład króliki miniaturki, gryzonie, żółwie itd.) jest trudna do prowadzenia, albo z powodu specyfiki wymagań życiowych danego gatunku (zwłaszcza koty), albo z powodu niskiego zagrożenia dla ludzi i środowiska powodowanego przez te gatunki. Często t rudno ocenić, k tóry kot jest bezdomny, bo został wyrzucony, a który po prostu sam „zmienił” miejsce zamieszkania. Do Fundacji dla Zwierząt i Środowiska Lepszy Świat, działającej na terenie Cieszyna oraz powiatu cieszyńskiego i zajmującej się między innymi pomocą kotom (Miasto Cieszyn wspomaga finansowo działania fundacji, gdyż opieka nad bezdomnymi zwierzętami należy do obowiązków każdej gminy), trafiają właściwie tylko te koty, które wymagają leczenia albo są zbyt małe, aby przeżyć samodzielnie poza domem, w środowisku miejskim. Fundacja poprzez swoich wolontariuszy prowadzi poszukiwania nowych domów dla zwierząt i dokarmia koty wolno żyjące. Jednak liczba interwencji w sprawie kotów na terenie naszego miasta jest wciąż spora. Byłoby z pewnością mniej takich zgłoszeń, gdyby właściciele kotów poczuwali się do większej odpowiedzialności za ich los. Jednocześnie mniejszy byłby problem z kotami wolno żyjącymi (czyli po prostu zdziczałymi), szukającymi schronienia w piwnicach i w innych ustronnych miejscach w pobliżu człowieka.

Dlaczego bezdomne?

      Znawcy problemu twierdzą, że głównymi przyczynami bezdomności zwierząt są: porzucenie, niekontrolowane rozmnażanie (brak sterylizacji i kastracji) oraz ucieczki (często zdarzają się psy, które chętnie oddalają się od miejsca zamieszkania i wykorzystują każdą okazję, aby nieco powędrować lub w okresie rui spełnić swój „obowiązek” wynikający z naturalnych, instynktownych zachowań gatunku). Zwierzęce ucieczki najczęściej są wynikiem niezapewnienia zwierzętom odpowiedniej opieki. Dlatego też zanim staniesz się właścicielem psa lub kota zastanów się, czy będziesz miał siłę i możliwości przez wiele lat zapewnić mu odpowiednią opiekę i uchronić go przed bezdomnością. Szczególnie utrzymywanie psa nie jest rzeczą łatwą i tanią. To wymagający członek rodziny. Musisz zapewnić mu nie tylko pożywienie, odpowiednią liczbę spacerów, zabiegów pielęgnacyjnych, wizyt weterynaryjnych, ale także odpowiednie miejsca przebywania podczas twojego urlopu.

      Czy wtedy będzie miał się kto zająć twoim psem lub kotem? Przecież nie zawsze można go zabrać na wczasy. Musisz mu także towarzyszyć w jego starości i ułomności oraz w ostatnich chwilach jego życia. Musisz przewidzieć szkody, jakie pies może poczynić w twoim domu, być może będziesz się zmagał z jego nieposłuszeństwem lub agresją skierowaną na ciebie, twoich najbliższych lub innych ludzi. Być może wyjący pies podczas twojej nieobecności w domu będzie przyczyną konfliktu z sąsiadami. Nie zabieraj więc psa do domu pod wpływem mody lub impulsu. Przemyśl tę decyzję. To przecież zobowiązanie na wiele lat. Opieka nad czworonogiem to naprawdę poważna sprawa – wymaga nie tylko czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim emocjonalnego zaangażowania i poczucia odpowiedzialności.

Chcę psa!

      Jeśli już zdecydujesz się na psa, to zastanów się skąd go zabierasz. Czy szczeniak pochodzi z legalnej hodowli (wtedy jest drogi), czy od pseudohodowcy, który wmówi ci, że pies jest rasowy (popierasz wtedy, być może nieświadomie, hodowców, którzy myślą tylko o swych zyskach, a nie o dobru zwierząt)? Prawo zabrania nabywania zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli (art. 10b Ustawy o ochronie zwierząt). Sprawdź także w jakich warunkach mieszka twój przyszły pupil. Czy od urodzenia przebywał z ludźmi? Wtedy masz większą szansę, że pies będzie potrafił szybko przystosować się to życia w rodzinie i sprawi ci mniej kłopotu.

      Jeśli już jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonoga, to przede wszystkim zabezpiecz go przed niechcianym rozmnażaniem (poprzez sterylizację lub kastrację!), a przede wszystkim przed zagubieniem (zaczipuj go lub przynajmniej zafunduj mu identyfikator z adresem domu i numerem twojego telefonu, który pies zawsze będzie nosił przypięty do obroży). Pamiętaj – porzucenie psa jest karalne! Zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 podlega między innymi ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć m.in. zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a t akże porzucanie zwierzęcia, w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje (art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt).

      Pamiętaj – jeśli z jakiś ważnych dla ciebie powodów musisz rozstać się ze swoim czworonożnym podopiecznym, znajdź mu nowy dom. Jesteś mu to winien. Jest wiele osób, które mogą ci w tym pomóc. Nie porzucaj go! Bądź człowiekiem!

Małgorzata Węgierek
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl