Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Plakat 2 kampanii społecznej

Plakat 2 kampanii społecznej

W Cieszynie... nie do pomyślenia - palenie śmieci

2015-12-17

Zwykle nie zastanawiamy się na co dzień, co by tu zrobić, żeby nasze miasto było piękniejsze, bardziej zadbane, a tym samym bardziej cywilizowane i kulturalne.

Co wisi w powietrzu?

Benzen, dwutlenek azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki, pył zawieszony, sadza, benzo(a)piren, węglowodory aromatyczne, metale ciężkie – to tylko niektóre substancje uwalniane podczas procesu spalania paliw. Pod względem uwalniania tych zanieczyszczeń do powietrza Polska zajmuje czołowe miejsce wśród państw Unii Europejskiej. Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), większe stężenia pyłu zawieszonego (frakcji PM10) zanotowano jedynie w Bułgarii.

Fatalna niska emisja

Przyczyny złej jakości powietrza są złożone, ale prowadzone od wielu lat pomiary i obserwacje wskazują bezlitośnie na sektor komunalno-bytowy jako głównego winowajcę. Udział tego sektora w produkcji zanieczyszczeń powietrza wynosi aż 88 procent. Oznacza to, że za złą jakość powietrza odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli w znacznym stopniu my sami, a konkretnie w wielu przypadkach beztroskie podejście do sposobu ogrzewania naszych domów. Aż 49 proc. polskich gospodarstw domowych wytwarza ciepło do ogrzewania w kotłach i piecach na paliwo stałe. Z tego znaczny procent stanowią kotły starego typu o dużej emisyjności, spalające praktycznie wszystko, w tym śmieci. Niska sprawność tych urządzeń powoduje, że do uzyskania ciepła trzeba spalić więcej opału niż w kotłach nowej generacji. Wpływ na emisję spalin ma także brak umiejętności spalania. Często w dyskusji nad jakością powietrza pojawia się aspekt ekonomiczny.

Faktycznie, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z domowej kotłowni ma swoją cenę, ale z pewnością warto ją ponieść ze względu na ochronę zdrowia. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania wskazują, że pył obecny w powietrzu może zwiększać ryzyko zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób płuc i układu krążenia, a także zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Występujące w powietrzu zanieczyszczenia oddziałują przede wszystkim na układ oddechowy. Najbardziej szkodliwe są drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia pyłowe, które ze względu na małe rozmiary docierają do najmniejszych oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Po drodze wywołują one efekty drażniące, zapalne, które z kolei ułatwiają proces tzw. alergizacji, czyli powstawania uczulenia na występujące w naszym otoczeniu alergeny roślinne i zwierzęce.

Ponadto osoby już chorujące na astmę oskrzelową, które w wyniku ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza doświadczają zaostrzeń ich choroby, muszą brać większe dawki leków, a w niektórych sytuacjach nawet być hospitalizowane. Procesy zapalne w drogach oddechowych mają tendencję do nawracania, w efekcie czego osoby zamieszkujące obszary, na których zanieczyszczenia powietrza występują w wysokich stężeniach, mogą częściej chorować na infekcje górnych dróg oddechowych.

Cząsteczki pyłu o najmniejszej średnicy mają możliwość przechodzenia przez ściany pęcherzyków płucnych i trafiają najpierw do naczyń płucnych, później do całego układu krwionośnego. Sprzyjają powstawaniu miażdżycy, co w konsekwencji prowadzi do chorób układu krążenia takich, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia w przepływie krwi przez mózg. Może dochodzić do zawałów serca i udarów mózgu, które często kończą się zgonem. Zanieczyszczone powietrze może być również jedną z przyczyn raka płuc. Zanieczyszczenia powietrza szczególnie niekorzystnie oddziałują na zdrowie dzieci i to już od okresu embrionalnego. Prawdopodobnie upośledzają przepływ krwi przez łożysko, w wyniku czego płód rozwija się wolniej.

Inną, ważną przyczyną złej jakości powietrza jest transport. Wielkość emisji z transportu drogowego jest pochodną jego intensywności, jakości infrastruktury drogowej oraz stanu technicznego pojazdów.

W Polsce jest zarejestrowanych więcej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej samochodów przypadających na 1000 mieszkańców. Jakość tych pojazdów w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Również infrastruktura drogowa nie spełnia europejskich norm. Nadal dużym problemem jest poruszanie się po centrach miast, co z pewnością generuje znaczne ilości zanieczyszczeń.

Nasze zalecenia

Jak możemy mieć wpływ na poprawę jakości powietrza? Przede wszystkim uwierzmy w szkodliwe skutki palenia w piecach i kotłach grzewczych byle czym i byle jak. Uwierzmy, że szkodzimy nie tylko sobie, ale wszystkim wokoło. Oto podstawowe zalecenia:

• Nie pal śmieci w swoim piecu! Odpadem, który nie nadaje się do palenia są także drewniane elementy okien czy mebli. Wykorzystywane do ich produkcji drewno jest pokryte zazwyczaj impregnatami, które podczas spalania wydzielają szkodliwe substancje.
• Wymień stary kocioł na nowoczesny, przystosowany do spalania odpowiedniego paliwa. Piec retortowy na przykład zmniejsza emisję benzo(a)pirenu o 35 proc. w porównaniu z tradycyjnym kotłem. Ponadto eksploatacja nowego kotła może dać nawet do 30 proc. oszczędności na opale. Zaplanuj jak najszybciej tą inwestycję.
• Jeśli masz stary, wyeksploatowany samochód to zadbaj o jego stan techniczny. Ogranicz korzystanie z samochodu. Jeśli możesz, to korzystaj z komunikacji zbiorowej, albo przesiądź się na rower.
• Reaguj na niewłaściwe zachowania sąsiadów, rozmawiaj, edukuj siebie i najbliższych. Przecież ich złe nawyki szkodzą także twojemu zdrowiu

Pomóc w walce z zanieczyszczeniami ma również podpisana niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa antysmogowa, która daje narzędzia administracyjne wspomagające działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Na mocy znowelizowanej ustawy sejmiki wojewódzkie będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Sejmiki będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie.

Idzie smog. Co robić?

Okres jesienno–zimowy jest szczególnie niekorzystny dla powietrza. Częsta w tym okresie inwersja temperatur, duża wilgotność powietrza, a także brak wiatru powodują zjawisko smogu, czyli „zawieszania” zanieczyszczeń pyłowych i gazowych w wilgotnym powietrzu. Ważne jest, aby w okresie niekorzystnych warunków pogodowych ograniczyć wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Najbardziej narażone są osoby starsze i chore na choroby układu oddechowego i krążenia, a także dzieci. Stąd dobrze jest przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nauczymy się korzystać i informacji o jakości powietrza po to, aby ograniczyć przebywanie poza domem w okresie największego skażenia. Informacje takie można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Stosowne komunikaty zamieszczane są również na stronie internetowej Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, skąd zresztą trafiają między innymi do placówek leczniczych, żłobków, przedszkoli i szkół. Pamię- tajmy, że dzieci są bardziej narażone na zanieczyszczenia. Ich układy odpornościowy i oddechowy radzą sobie gorzej z zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci oddychają z większą częstotliwością niż dorośli, a więc wchłaniają więcej zanieczyszczeń. Częściej też oddychają przez usta z pominięciem nosa, czyli naturalnego filtra. Ograniczmy więc przebywanie dzieci na powietrzu do minimum. Zaplanujmy chociaż krótki wyjazd poza miasto, najlepiej w góry, poza strefę smogu.

Małgorzata Węgierek
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl