Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Uczniowie SP2 Cieszyn w Czeskim Cieszynie

W 2011 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Cieszynie przystąpiła do projektu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego pt. „Życie bez granic”.

W dniach 16 – 18 maja 2012 r. dwudziestu uczniów i czterech nauczycieli z cieszyńskiej szkoły przebywało w Czeskim Cieszynie uczestnicząc w drugim spotkaniu szkół partnerskich w ramach tego projektu (w zeszłym roku organizowała je Szkoła Podstawowa w Rożnawie na Słowacji). Celem współpracy jest przede wszystkim wzajemna wymiana doświadczeń i informacji z zakresu systemów edukacji i rozwiązań oświatowych, ale także poznanie kultury, historii i geografii państw uczestniczących w programie edukacyjnym.

Pomimo, że tegoroczni gospodarze to nasi bliscy sąsiedzi, trzy dni spędzone za Olzą były pełne atrakcji. Nie było czasu na nudę. Wspólne wycieczki, rywalizacja sportowa oraz edukacyjna zapewniały wiele wrażeń i emocji. Sprzyjały także rozwijaniu kontaktów między uczniami różnych państw.

W pierwszym dniu pobytu uczestnicy odwiedzili archeopark w Kocobędzu, jedną z filii Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Jest to zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko. Z życiem dawnych Słowian zaznajamiali młodzież pracownicy parku ubrani w tradycyjne stroje z tamtego okresu. Wszyscy z ciekawością słuchali o zwyczajach kulinarnych oraz sposobie pozyskiwania i farbowania tkanin. Zaprezentowano narzędzia wykorzystywane w codziennym życiu, broń służąca podczas polowań, a także broń wykorzystywaną podczas walk plemiennych. Niezpomnianym przeżyciem była możliwość strzelania z łuku. Na koniec pobytu w archeoparku zaprezentowano nam scenkę historyczną o życiu świętego Wacława, a następnie historyczny sposób walki.

Drugi dzień pobytu rozpoczęły zawody sportowe. Dziewczynki rywalizowały w turnieju koszykówki, w którym wywalczyły drugie miejsce. Chłopcy grający w piłkę nożna nie dali szans kolegom z innych państw, zdobywając pierwsze miejsce. Tego samego dnia po południu odbyła się wycieczka na górę Jaworowy. Uczestnicy wyjeżdżali na szczyt zabytkową kolejką. Z góry podziwiali przepiękną panoramę polskiej i czeskiej strony Olzy. Następnie w schronisku był czas na integrację z kolegami. Wieczorem uczniowie mieli okazje zwiedzić i poznać szkołę – gospodarza wizyty w Czechach. Ukoronowaniem dnia był turniej wiedzy o znanych postaciach z poszczególnych państw uczestniczących w projekcie: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Trzyosobowa drużyna z cieszyńskiej „dwójki” zdobyła trzecie miejsce.

W ostatnim dniu wizyty młodzież z partnerskich miast została zaproszona do Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie, gdzie zostały ogłoszone wyniki konkursów oraz wręczone nagrody.

Rozstaliśmy się do przyszłego roku kiedy to nasza szkoła i nasze miasto będzie gościć uczestników projektu.

Tekst i foto: z archiwum SP2


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl