Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. bea

fot. bea

Studenckim okiem

Zamek Cieszyn odwiedzili studenci gospodarki przestrzennej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Postanowili przetestować w praktyce wiedzę zdobywaną na fakultecie: kształtowanie krajobrazu z udziałem społeczności lokalnych.

Punktem wyjścia było kilka kwestii m.in. polsko-czeskie kontakty, weloreligijność i multikulturowość Cieszyna. Przyjrzeli się także budynkowi Strażnicy i Wzgórzu Zamkowemu jako miejscom, które nie wykorzystują swojego potencjału. Jak rozwiązać ten problem? Studenci wyruszyli w teren, by zapytać o to mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Wprawdzie trudno przeprowadzić w ciągu niecałych dwóch dni rzetelne badania, ale udało im się zebrać kilkadziesiąt opinii na interesujące ich tematy. Wynika z nich m.in. że polsko-czeskie relacje układają się poprawnie, ale kontakty te są dosyć powierzchowne i są nawiązywane często na stopie zawodowej. Dlatego też studenci zaproponowali, by w budynku Strażnicy stworzyć kawiarenkę „Przystanek Kultura”, która miałaby być atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców obu miast. Inna grupa zaproponowała, by powstała tu klubokawiarnia „Bez granic” stylizowana na przejście graniczne. W ten sposób przypominałoby się z przymrużeniem oka historię, a zarazem byłaby to kolejna atrakcja turystyczna na szlaku wędrówek wielu turystów. Studenci docenili modernistyczną architekturę Strażnicy i podsunęli kilka pomysłów w jaki sposób wyeksponować ten atut budynku.

Kolejne grupy sprawdzały jak uatrakcyjnić Wzgórze Zamkowe. Z przeprowadzonych wywiadów z mieszkańcami wynika, że Wzgórze odwiedzane jest najczęściej przez osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. Ci ostatni chętnie widzieliby tam plac zabaw. Studenci podsunęli pomysł wybudowania muzycznego placu. Zaproponowali także zainstalowanie na Wzgórzu interaktywnej makiety miasta. – Z pewnością te pomysły ucieszyłby turystów, ale i mieszkańców. Na placu zabaw chętnie spędzałyby czas także dzieci z Czeskiego Cieszyna – przekonywali. Wielu dorosłym spodobałaby się jeszcze inna koncepcja - wytyczenia szlaku piwa, na którym znalazłby się m.in. cieszyński browar, ale i atrakcje dla piwoszy po czeskiej stronie.

– Te pomysły są lepsze i gorsze, ale studenci spojrzeli na oba miasta świeżym okiem i pokazali nam jaki potencjałem dysponujemy. Dlatego bardzo chciałbym, żeby ich prezentacje i wnioski zobaczyli burmistrzowie, radni, przedstawiciele stowarzyszeń. Może młodzi nas zainspirują? – komentuje Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Do końca maja studenci mają czas na dopracowanie swoich prezentacji.

Zamek Cieszyn


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl