Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

Tysiąc wolontariuszy na dziesięciolecie Centrum Wolontariatu

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” od początku swojej działalności, w roku 1996, korzystało z pomocy wolontariuszy, jednak Centrum Wolontariatu oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w 2001 roku. Początkowo było ściśle związane z Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” oraz prowadzonymi przez ten ośrodek programami środowiskowymi: „Douczanie”, „Starszy Brat - Starsza Siostra” i „Nie bądź sam”. Obecnie Centrum Wolontariatu dysponuje własną siedzibą w budynku przy ul. Przykopa 4.

W ciągu dziesięciu lat działalności z naszym Centrum Wolontariatu współpracowało z blisko 1000 wolontariuszy. Najczęściej byli oni zaangażowani w pomoc dzieciom i osobom starszym w ramach wyżej wymienionych programów, ale także pracując w innych ośrodkach prowadzonych przez SPW „Być Razem” - Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” oraz w Hostelu dla Kobiet i Dzieci „Przeciw Przemocy – Wyrównać Szanse”. Bardzo wielu wolontariuszy pomagało przy organizowaniu czterech edycji Festiwalu Sztuki Bezdomnej, a także czynnie angażowało się w zajęcia realizowane w działającym przy Centrum Wolontariatu Klubie Młodzieżowym „Graciarnia” – organizowali i prowadzili spotkania filmowe, warsztaty bębniaskie, plastyczne, teatralne.

Bardzo ważne jest to, że oferujemy naszym wolontariuszom wsparcie – przede wszystkim umożliwiamy udział w bezpłatnych szkoleniach, które przygotowują ich do pracy. Najczęściej realizowane są warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności, radzenia sobie ze stresem, praw i obowiązków wolontariusza, a także zajęcia poświęcone kreatywności, pracy z osobą starszą, z dzieckiem nadpobudliwym, osobą niepełnosprawną i inne. Tematykę szkoleń dostosowujemy do potrzeb i zainteresowań wolontariuszy. Myślę, że miniony rok 2011, który był Europejskim Rokiem Wolontariatu, można uznać za wyjątkowy również dla Centrum Wolontariatu Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. W tym właśnie roku w CW działało 60 wolontariuszy, którzy przepracowali nieodpłatnie w sumie 3840 godzin. Imponujące, prawda? Tym bardziej, że to w zdecydowanej większości osoby bardzo młode: gimnazjaliści, licealiści, studenci. To oni dzień po dniu ofiarowują potrzebującym mieszkańcom Cieszyna swój czas, wsparcie i poświęcenie i właśnie za to należą się im podziękowania.

Również w 2011 r. w Centrum Wolontariatu i Klubie Młodzieżowym „Graciarnia” były realizowane trzy projekty: „Mały gest wielka sprawa – cieszyński wolontariat”, z którego filmik można zobaczyć pod linkiem www.youtube.com/watch?v=kjuUffkUQUY, „Wakacyjna Akademia Współpracy” – realizowany z Domem Dzieci i Młodzieży z Czeskiego Cieszyna oraz „Akademia Liderów Młodzieżowych” z Fundacji Banku Zachodniego WBK. W ramach tych projektów przeprowadzono 6 szkoleń dla wolontariuszy, w tym 2 dwudniowe szkolenia wyjazdowe, z których skorzystało 75 osób. Poza tym zrealizowano warsztaty teatralne, ruchowe, taneczne, bębniarskie, kuglarskie oraz footbag – w sumie 140 godzin zajęć, z których skorzystało 121 dzieci i młodzieży z obydwu stron Olzy. Wolontariusze prowadzili także zajęcia taneczne – modern jazz, warsztaty plastyczne dla rodziców z dziećmi oraz warsztaty hand – made, na których uczestnicy m. in. wyplatali koszyki z papierowej wikliny oraz robili ozdoby świąteczne z masy solnej. Od listopada działa także Grupa Liderów Młodzieżowych.

W tym roku spotkania grupy są kontynuowane, poza tym odbywają się też zajęcia relaksacyjno – medytacyjne, miały już miejsce 3 szkolenia, a kolejne są planowane. Mamy też nadzieję zorganizować warsztaty bębniarskie oraz kontynuację zajęć hand – made. Warto pamiętać, że wolontariat to nie tylko pomaganie, czyli dawanie czegoś z siebie, ale też pozyskiwanie: kompetencji, umiejętności, wiedzy, a posiadanie doświadczenia w pracy wolontariackiej jest mile widziane przez uczelnie i przyszłych pracodawców, dlatego WARTO BYĆ WOLONTARIUSZEM.

Wszystkie osoby zainteresowane współpracą zapraszam do biura na ul. Przykopa 4 (wejście od strony podwórza za pizzerią Wenecja) w poniedziałki od 14:00 – 18:00 oraz w środy i czwartki od 12:00 – 18:00. Można się również kontaktować telefonicznie: 33 8580802 lub 699971023 oraz mailowo: wolontariat@bycrazem.com. Zachęcam do śledzenia aktualności związanych z Centrum Wolontariatu na Facebooku oraz stronie www.bycrazem.com.

Izabela Kraszewska
Kierownik Centrum Wolontariatu
Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl