Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2024
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

O Korczaku w bibliotece

W listopadzie tego roku Biblioteka Miejska w Cieszynie zakończyła realizację projektu „Jest taka historia… opowieść o Januszu Korczaku”. Projekt w całości był zrealizowany on-line, a jego rezultaty dostępne są na kanale YouTube, na stronie internetowej biblioteki w zakładce: Biblioteka w sieci i profilu prowadzonym przez Urząd Miejski – Cieszyn w sieci kultury.

W ramach zadania zrealizowano dwa spotkania autorskie na platformie ClickMitting: jedno z pisarką Beatą Ostrowicką, autorką książki „Jest taka historia… - opowieść o Januszu Korczaku” i drugie z Renatą Piątkowską, autorką książki „Wszystkie moje mamy”. W spotkaniach udział wzięli uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych i Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich.

Z pomocą reżysera i aktora Bogdana Słupczyńskiego nagrano spektakl „Pamiętnik Blumki” w wykonaniu dzieci ze Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. W nagraniu wykorzystano archiwalne fotografie z życia dzieci z przedwojennych sierocińców. Pomimo czasowych utrudnień wynikających z obostrzeń sanitarnych reżyser, wspólnie z dziećmi nagrał również słuchowisko radiowe pt. „Pamiętnik Blumki” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej.

Teatr Tańca Marioli Ptak nagrał w ramach projektu pięć etiud teatralno-baletowych: „W ogrodzie”, „W pracowni Esterki Winogronówny”, „Drukarnia”, „Sąd dziecięcy”, „Pokoik Janusza Korczaka”. Etiudy nakręcone zostały w przestrzeniach cieszyńskiego teatru, Biblioteki Miejskiej, w modernistycznej willi i starym ogrodzie oraz sali widowiskowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Oprawę muzyczną etiud stanowiły klimatyczne utwory Michała Jacaszka, a także utwory instrumentalne w wykonaniu dzieci. Celem sekwencji filmowo-teatralnych było kształtowanie w dzieciach systemu wartości, zgodnego z powszechną wizją podmiotowego traktowania każdego człowieka, umiejętności odróżniania dobra od zła oraz przekazywanie wartości uniwersalnych, takich, jak: szacunek, odwaga, altruizm i odpowiedzialność.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia: Rafał Soliński

 

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl