Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

COK zdobywa kasę na kulturę!

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło konkurs do programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 mln złotych trafi do beneficjentów w całym kraju na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie. Wśród beneficjentów programu znalazł się Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 40 tys. złotych na projekt „#ZdalnaKultura – Meldunek stały”.

Konkurs spotkała się z największym zainteresowaniem w historii programów dotacyjnych ogłaszanych przez NCK. Zgłoszono łącznie aż 5 948 wniosków na łączną kwotę ponad 471 mln złotych. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty, wśród których znalazł się ten, przygotowany przez Adama Cieślara, dyrektora COK-u. - To duży sukces i kolejne środki pozyskane z zewnątrz na naszą działalność. Projekt "#ZdalnaKultura - Meldunek stały" jest odpowiedzią Cieszyńskiego Ośrodka Kultury na realne potrzeby odbiorców związane z ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa. Jest rozwinięciem i usystematyzowaniem podjętych przez nas już w marcu bieżącego roku działań. Przenosi też cześć treści i aktywności do sieci za pomocą mediów społecznościowych. Przygotowywana przez nas oferta online będzie też formą wsparcia dla lokalnych artystów - muzyków, plastyków, artystów wizualnych, pozbawionych przez epidemię możliwości pracy twórczej i tym samym środków do życia. Projekt jest również kolejnym etapem zmiany i rozwoju instytucji, zapoczątkowanym dzięki naszemu udziałowi w ubiegłorocznej edycji programu NCK „Zaproś nas do siebie” - mówi Adam Cieślar.

Projekt COK-u obejmuje następujące elementy:
- Sympozjum realnych postaw – umiejscowienie w sieci interaktywnego sympozjum artystów, filozofów, pisarzy, odpowiadających w swój własny sposób (malarstwo, rysunek, fotografia, poezja, tekst pisany, dźwięk) na zadane istotne zagadnienia dotyczące obecnej rzeczywistości (tj. życie, społeczeństwo, przyszłość, piękno, wolność itp.). Powstanie wirtualna, interaktywna przestrzeń/aplikacja, przy użyciu której klikając na wybrane pojęcie (tag), pojawi się zbiór wypowiedzi artystów opisujących w swój autorski sposób wybrany temat. Odbiorca będzie mógł wybrać sobie artystę i zobaczyć jego wypowiedź. Projekt w swoim zamiarze ma być dwujęzyczny (polski/angielski), więc będzie mógł być rozpowszechniany poza granicą Polski. Interaktywne pojęcia (chmura tagów/odpowiedzi artystów) generowane będą przez kuratora i mogą być dodawane, uaktualniane. Planowane jest spotkanie z zaproszonymi artystami w sieci. Będzie to rozmowa/sympozjum prowadzone przez kuratora projektu, inaugurujące zarazem działanie portalu/aplikacji online. Wśród zaproszonych do projektu artystów znajdą się m.in.: Zbigniew Libera – gość specjalny, prof. Tadeusz Sławek, Jerzy Kronhold, Krzysztof Gawlas, Krystyna Pasterczyk, Paulina Poczęta, Agula Swoboda, Tom Swoboda, Joanna Wowrzeczka.
- Domowe Granie - cykl unikalnych koncertów transmitowanych na żywo poprzez facebook wprost z domów artystów. Kameralna atmosfera, możliwość podejrzenia muzyków „od kuchni”, a także interakcja i bezpośredni kontakt z artystami - to niewątpliwe atuty cyklu. Wśród wykonawców znajdą się głównie lokalni artyści, reprezentujący różne nurty muzyczne w autorskim repertuarze. Koncerty będą się odbywać raz w tygodniu, w piątkowe wieczory.
- #ZdalnaKultura poleca - zaproszenia na wybrane wydarzenia, koncerty, prelekcje publikowane w sieci, również te organizowane przez zaprzyjaźnione, współpracujące z COK instytucje kultury w mieście i regionie.

To nie jedyne środki, jakie COK zdobył w bieżącym roku w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Otrzymaliśmy dofinansowanie do organizacji kolejnej edycji Festiwalu Filmowego Wakacyjne Kadry w kwocie 20 tysięcy złotych, cyklu edukacji regionalnej „Cudze chwolicie czyli wydarzóne warsztaty stela” w wysokości 15 tysięcy złotych oraz realizacji „Cieszyńskiego Przekładańca” , który wstępnie miał być częścią tegorocznego Święta Trzech Braci a będzie samodzielną imprezą, zrealizowaną na przełomie lata i jesieni. Na to przedsięwzięcie uzyskaliśmy 32 tysiące złotych – wylicza dyrektor Adam Cieślar.

Do tego dochodzi jeszcze 15 tys. złotych pozyskane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, zatem COK w roku 2020 pozyskał już na swoje działania ponad 120 tys. złotych!


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl