Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Open Air Museum - oficjalnie otwarte

2019-10-09


26 września 2019 zostało otwarte Open Air Museum. Cieszyn. esk Tĕąn”, tym samym zakończono realizację polsko-czeskiego projektu, który miał na celu stworzenie produktu turystycznego opartego na fenomenie miasta podzielonego. To ewenement na skalę europejską!

Za opracowanie koncepcji muzeum, treści ekspozycji muzealnych oraz prawidłową realizację projektu odpowiadała wspólna, polsko-czeska Rada Programowa. Muzeum zostało ulokowane w szczególnym miejscu – na granicy dwóch państw – na zrewitalizowanych nadbrzeżach Olzy, które przekształcono w atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku i aktywnego spędzania czasu wyposażoną w elementy małej architektury miejskiej w nowoczesnym stylu, ze ścieżką rowerową i pieszą. Wzdłuż Al. Piastowskiej ustawiono m. in. takie obiekty jak specjalnie zaprojektowane dla muzeum Koła Czasu – siedziska w świecących nocą okręgach, siedziska drewniane oraz z tworzywa. Wyremontowano też koryto Młynówki. Po czeskiej stronie muzeum oprócz ławek powstała symboliczna przystań - miejsce do cumowania nad rzeką Olzą (i polsko- czeska Wieża Babel), do której powstania inspiracją stała się piosenka Jacek Jaromra Nohavicy. Po obu stronach uporządkowano zieleń i ustawiono stojaki na rowery i kosze na śmieci. Obszar oświetlony jest przy pomocy inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego, lampami LED z detektorami ruchu i modułami WIFI. Przestrzeń dopełniają artystycznie zaprojektowane domki dla ptaków oraz tabliczki informacyjne o ptakach. Przestrzeń zaprojektowali projektanci: Pracownia Architektoniczna RS+ Robert Skitek, MLDesign oraz arch. Czesław Mendrek.

Zwiedzanie rozpoczyna się od Hali Widowiskowo-Sportowej, Al. Piastowską wzdłuż Olzy, następnie kontynuowane jest przez Most Przyjaźni i dalej przez nabrzeże Wolności (Svobody) po nabrzeżu czeskim.

Ekspozycja Open Air Museum Cieszyn. esk Tĕąn, tematycznie związana jest z dziedzictwem i symboliką granicznej rzeki Olzy oraz przypomina ważne wydarzenia związane z historią miasta podzielonego. Na Kołach Czasu umieszczono 28 ważnych dat w historii od powstania Cieszyna do jego podziału w 1920 r. (również w alfabecie Braille’a). Na brzegu Olzy znajdują się zarówno tradycyjne tablice informacyjne jak i infokiosk, a także podświetlane gabloty (city lighty), każdy z nich ma 7 paneli, na których umieszczone są informacje oraz kody QR, po zeskanowaniu których uzyskuje się dostęp do rozszerzonych wersji informacji i galerii zdjęć na stronie internetowej www.openairmuseum.info. Ilustrowane treści, opracowane przez ekspertów, prezentowane są w polskiej, czeskiej i angielskiej wersji językowej. Specjalna aplikacja mobilna pozwala na urozmaicenie zwiedzania - przy jej pomocy można wysłać pocztówkę z muzeum ze swoim wizerunkiem jako pierwszy książę cieszyński Mieszko I, ostatnia księżna z rodu Piastów Elżbieta Lukrecja lub najdłużej panujący w Cieszynie Habsburg Franciszek Józef I. http://cieszynar.treespot.pl Treści muzeum podzielone są na następujące rozdziały: Olza mityczna i historyczna, Olza w Cieszynie, Granica na Olzie, Zaolzie, Olza łączy, Mosty na Olzie, Urbanistyka, Obóz jeniecki Stalag Teschen, Kolej Koszycko-Bogumińska i Rzeka Olza. Realizację projektu zakończyła konferencja w Kawiarni Avion.

Przestrzeń Cieszyna wzbogaciła się o niezwykle atrakcyjny obszar. Zapraszamy do korzystania ze ścieżek rowerowych, do spacerów, do odpoczynku i przyjrzeniu się „drugiemu brzegowi” z różnych miejsc, a wreszcie do zapoznania się z wiedzą nie tylko o naszej historii ale też i o teraźniejszości i o nas samych.

rk

fot. W. Wandzel



Projekt Open Air Museum. Cieszyn. esk Tĕąn.

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Nr proj. CZ. 11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000333

 

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl