Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Zabytki

Wartości kulturowe Cieszyna sytuują miasto wśród najbardziej atrakcyjnych pod tym względem obszarów w Polsce. Świadectwem wielu wieków rozwoju Cieszyna są liczne zabytki nieruchome począwszy od romańskich aż do secesyjnych. Pośród nich 841 jest chronionych przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w tym 99 poprzez wpis do rejestru zabytków.

Opracowana w listopadzie 2012 r. Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Cieszyna zawiera karty adresowe wszystkich chronionych prawnie zabytków zlokalizowanych na obszarze Cieszyna.
Dla zabytków posiadających więcej niż jeden adres została opracowana odpowiednia liczba kart adresowych (2 lub 3 karty), w zależności od liczby posiadanych przez zabytek adresów.
Poniżej znajdują się fotografie wybranych zabytków Cieszyna z krótkimi ich opisami - nie wszystkie figurujące tam zabytki są objęte ochroną prawną.

Dawna niemiecka Szkoła Podstawowa i Wydziałowa, pl. Słowackiego 2

Dawna niemiecka Szkoła Podstawowa i Wydziałowa, pl. Słowackiego 2

Gmach I LO im. A. Osuchowskiego, klasycyzujący, wybudowany w 1909 r., do I wojny światowej siedziba niemieckiej Szkoły Podstawowej i Wydziałowej.
więcej »



Budynek szkolny, Pl. Londzina 3

Budynek szkolny, Pl. Londzina 3

Gmach szkolny, wybudowany w 1910 r. na rzucie litery „L”, z półkolistym ryzalitem części centralnej, siedziba wielu szkół m.in. niemieckiej szkoły realnej, obecnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
więcej »



Budynek szkoły podstawowej, ul. Michejdy 1

Budynek szkoły podstawowej, ul. Michejdy 1

Budynek szkoły podstawowej o bogatej dekoracji architektonicznej zbudowany w 1906 r., pośrodku sala gimnastyczna im. dr Stanisława Hassewicza, wybitnego filantropa.
więcej »



Dawny browar miejski, Stary Targ 2

Kamienica mieszczańska, eklektyczna, stoi na miejscu powstałego w 1547 r. browaru miejskiego, była siedziba sądu, a pod koniec XIX w. straży pożarnej.
więcej »



Ulica Stary Targ

Ulica Stary Targ

Kamienica mieszczańska, pierwotnie podcieniowa, średniowieczna, obecna eklektyczna, wybudowana w 1888 r. na siedzibę katolickiego stowarzyszenia kulturalnego „Dziedzictwo Błogosławionego Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku Cieszyńskim”.
więcej »



Figura Madonny z Dzieciątkiem, Stary Targ

Figura Madonny z Dzieciątkiem, Stary Targ

Figura Madonny z Dzieciątkiem z 2 połowy XIV w., wykonana w warsztacie praskiego mistrza Piotra Parlera.
więcej »



Dawny Generalny Wikariat Biskupstwa Wrocławskiego, pl. Dominikański 2

Budynek dawnego Generalnego Wikariatu Biskupstwa Wrocławskiego dla Śląska Austriackiego (1770 – 1925), neobarokowy, wybudowany w 1894 r. w miejscu rozebranych budynków klasztoru podominikańskiego z inicjatywy wikariusza ks. Karola Findińskiego, arch. Albin Teodor Prokop, obecnie plebania parafii św. Marii Magdaleny.
więcej »



Dawne Seminarium Nauczycielskie, pl. Dominikański 1

Dawne Seminarium Nauczycielskie, pl. Dominikański 1

Budynek eklektyczny, wybudowany w 1861 r., dawna siedziba niemieckiego Seminarium Nauczycielskiego, później polskiego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego (1921 – 1935), a od 1948 r. Zespołu Szkół Budowlanych.
więcej »



Dawne Seminarium Męskie i Szkoła Ćwiczeń, ul. Bielska 62

Dawne Seminarium Męskie i Szkoła Ćwiczeń, ul. Bielska 62


Cesarskie Łaźnie, ul. Zamkowa 2

J. Spyra
       Niewielu mieszkańców Cieszyna kojarzy dziś budynek z lewej strony Mostu Przyjaźni z nazwą "Cesarskie Łaźnie". Tym mniej można dziś uwierzyć, że niepozorny obecnie obiekt był kiedyś przedmiotem dumy mieszkańców miasta.
       Jest też fragmentem dziejów starego Cieszyna, ważnym aspektem społecznego, a przede wszystkim sanitarnego życia jego mieszkańców. Dbałość o higienę osobistą przechodziła w historii różne etapy, stopniowo zyskując coraz większe zrozumienie. W dawnych czasach, jak wiadomo, wystarczało powierzchowne umycie się od czasu do czasu, albo czekanie aż dobry Pan Bóg „deszczykiem obmyje”.
więcej »



Hotel „Austria”

Hotel „Austria”

O sławnym niegdyś hotelu „Austria" już niewiele osób w Cieszynie pamięta, co nie dziwi, bo jeszcze niedawno przypominanie tej nazwy rodziło podejrzenia o rewan¬żyzm i rojenia o dawnych, cesarskich czasach. A kiedyś, ten leżący na głównej arterii Cieszyna obiekt był jednym z najbardziej reprezentacyjnych i znanych budynków w mieście.
więcej »



Strony | 1 | 2 | 3 | 4 |
Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl