Logo
Logo
Skuteczność fizjoterapii w usprawnianiu kręgosłupa - dlaczego boli w krzyżu?
2016-11-29 16:00 - 2016-11-29
Bóle odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa, to jedno ze schorzeń cywilizacyjnych, często utrudniających normalne funkcjonowanie, zaburzających zdolność do pracy, powodujących zaburzenia snu. Dotyczy głównie osób w średnim wieku.
Na temat bólu kręgosłupa typu mechanicznego, neurogennego, psychogennego i innych będzie można porozmawiać ze szpitalnymi specjalistami fizjoterapii. Podczas spotkania z cyklu Pro salute, które rozpocznie się 29.11.2016 r. (wtorek), o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, mgr Joanna Mendroch omówi metody i skuteczność fizjoterapii w odcinku lędźwiowym.
Ból pleców w okolicy krzyżowej i lędźwiowej to powszechna dolegliwość. Bywa z jednej strony bagatelizowany, choć może sygnalizować poważne schorzenia, z drugiej zaś zagrożenie to jest wyolbrzymiane, a chory boi się wstać z łóżka w obawie przed konsekwencjami nieostrożnego ruchu. Prawie każdy z nas (źródła podają 60-80% populacji), przynajmniej raz w życiu będzie dotknięty tą dolegliwością.
Rocznie zgłasza się do lekarza z bólem krzyża od kilku procent do nawet 20% osób dorosłych, co jednak bardzo zależy od miejsca i populacji, w której zbierano dane.
Przyczyny dolegliwości:
Wystąpieniu bólów krzyża sprzyjają nie tylko płeć i wiek, ale także warunki, w których żyjemy, rodzaj wykonywanej pracy, a nawet nastawienie do życia. Zaobserwowano bowiem, że ludzie niezadowoleni ze swojego życia lub swojej pracy, czujący się niedoceniani i źle opłacani częściej skarżą się na tego typu dolegliwości, a wyniki leczenia przeciwbólowego są u nich gorsze, pomagają im natomiast leki przeciwdepresyjne.
Przyczyn bólów krzyża jest wiele, część z nich to niegroźne stany na pograniczu fizjologii, ale są też takie, które wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Nie zawsze to sam kręgosłup jest winien – patologia bioder lub stawów krzyżowo-biodrowych może imitować bóle kręgosłupa. Żeby móc samemu odróżnić jedne od drugich, warto wiedzieć, jaki rodzaj bólu i jakie objawy mu towarzyszące powinny być sygnałem alarmowym. Podejrzane są głównie bóle spoczynkowe, niekoniecznie bardzo silne, ale długotrwałe, zwłaszcza jeśli towarzyszą im objawy neurologiczne.
W większości przypadków bóle krzyża są wynikiem przeciążenia i mikrourazów aparatu ruchu. W takim przypadku chory często potrafi przypomnieć sobie, co wywołało ból (wysiłek, konkretny ruch, uprawianie sportu), choć zdarza się, że jest to jedynie przypadkowa zbieżność faktów, a dolegliwości nie są pochodzenia urazowego.
W przypadku niektórych chorób, np. spondyloartropatii, ruch zmniejsza dolegliwości. Przyjęcie pozycji siedzącej często nasila ból, chorzy wolą leżeć lub stać, jednak np. w zwężeniu kanału kręgowego to właśnie pozycja siedząca powoduje zmniejszenie dolegliwości. Ból w zwężeniu kanału kręgowego nasila się typowo przy kaszlu i kichaniu.
Najczęstsze przyczyny bólów krzyża w poszczególnych grupach wiekowych:
<30 lat: urazy (zwykle komunikacyjne lub sportowe), nowotwory, wrodzone zwężenie kanału kręgowego.
30–50 lat: patologie jądra miażdżystego, spondyloartropatie, inne choroby układowe.
>50 lat: choroba zwyrodnieniowa, nowotwory (często przerzutowe), choroby metaboliczne kości (zwykle osteoporoza).
Podczas listopadowego spotkania z cyklu Pro salute słuchacze będą mieli okazję zapoznania się ze sposobami leczenia bólów kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy do wzięcia udziału we wszystkich spotkaniach „Pro salute”:
5.12.2016 r. (poniedziałek), godz. 17.00
Joga rozciągająca – podpora kręgosłupa – Bożena Hoinkes
Informacje
Miejscowość
|
Cieszyn
|
Miejsce
|
Sala Konferencyjna Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, wejście od ul. Chrobrego
|
Organizator
|
Sekcja promocji zdrowia. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, tel. 33 85 49 217
|
WWW
|
www.szpitalslaski.pl
|
Cena
|
BEZPŁATNE
|