Plakat wydarzenia
Magiczne miejsca w prozie Wiesława Adama Bergera
2016-09-08 17:00 - 2016-09-08
Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej zaprasza Szanownych Słuchaczy na inaugurację roku akademickiego 2016/17, która odbędzie się w czwartek, 8 września 2016 roku, o godz. 17.00 w auli Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie przy ul. Havlka 213/13 (wejście od ul. Bezrua).
Magiczne miejsca w prozie Wiesława Adama Bergera
W świadomości ludzkiej istnieją niezwykłe przestrzenie, krainy czy miejsca, którym przy-pisywana jest magiczna moc. Wykład będzie próbą wskazania owych „nacechowanych“ miejsc występujących w nowelach Wiesława Adama Bergera (1926-1998), pisarza któ-ry 6 czerwca obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Na podstawie analiz leksykalno-semantycznych prozy Bergera, z uwzględnieniem realiów historyczno-geograficzno-kulturowych, będą prezentowane Błędowice, Villard-de-Lans, Barcelona czy rzeka Łucy-na tak, jak je widział i odczuwał ostrawski prozaik i poeta.
Wiesław Adam Berger (1926-1998), urodzony w Ostrawie, dzieciństwo spędził w Błędo-wicach Dolnych. W czasie II wojny światowej został wywieziony na prace przymusowe do Niemiec. Czasy powojenne częściowo spędził we Francji, gdzie uczył się w miejsco-wych gimnazjach. Wtedy też rozpoczął swoją działalność pisarską. Po wojnie wrócił na tereny Czech i kontynuując pracę twórczą, zatrudnił się w teatrze ostrawskim. Jego opo-wiadania i poezje ukazywały się drukiem początkowo w Polsce („Świerszcze w głowie” - 1979, „Zmysły” – 1981, „Idę. Concorde” – 1984), dopiero w roku 1987 wyszła w wydaw-nictwie Profil jego książka pt. „Most nad Łucyną”. Na język czeski został dotychczas przetłumaczony tylko zbiór opowiadań „Marienbad – Mariansk Lzn a jin povdky”. Ostatnim jego dziełem jest zbiór nowel „Za późno” z roku 1996.
Wykładowca: doc. PaedDr. Jana Raclavsk, Ph.D.
Docent filologii polskiej, pracuje w Zakładzie Polonistyki Katedry Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego. Prowadzi zajęcia z zakresu gramatyki opisowej współczesnego języka polskiego, historii języka, stylistyki i frazeologii. Naukowo zajmuje się historią języka pol-skiego na Śląsku Cieszyńskim. Z tego zakresu opublikowała m. in. monografie: Język polski na Śląsku Cieszyńskim w XIX wieku (Polsk jazyk na Tąnsku v XIX. stolet). Ostrava 1998 i Historia języka polskiego na Śląsku Cieszyńskim do roku 1848. Ostrava 2001. Jest współredaktor naukową pisma Studia Slavica.
Informacje
Miejscowość
|
Czeski Cieszyn
|
Miejsce
|
Aula Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego ul. Havlicka 213/13 (wejście od ul. Bezruca)
|
Organizator
|
Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny
|
Cena
|
BEZPŁATNE
|