Wykład nt. cukrzycy + badanie dna oka
2014-06-11 16:00 - 2014-06-11
Cukrzyca a narząd wzroku Szpital Śląski w Cieszynie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Pro salute. 11 czerwca, o godz. 16.00 dr n.med. Agata Plech przedstawi temat „Skutki cukrzycy w narządzie wzroku”, a następnie dr n.med. Łukasz Bednarski omówi „Leczenie powikłań ocznych cukrzycy”. Wykłady odbędą się w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Po wykładzie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań dna oka. Jak wiadomo, cukrzyca jest najczęstszym zaburzeniem gospodarki węglowodanowej spowodowanym nieprawidłowym wydzielaniem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Ponieważ jej niezwykle ważną cechą jest destrukcyjny wpływ na stan układu naczyniowego, może doprowadzać do powstawania zmian patologicznych w praktycznie każdym narządzie. A zatem może być także przyczyną wystąpienia różnych powikłań w każdej części narządu wzroku.
Największym wrogiem osoby chorej na cukrzycę z okulistycznego punktu widzenia jest czas trwania choroby. Według różnych autorów przeciętnie po 10 latach trwania choroby zmiany oczne występują u 25% – 45% pacjentów, po 15 latach – u 50%, a po 25–30 latach – u 80% – 90%.
Wskutek podwyższonego poziomu cukru uszkodzeniu mogą ulec m.in. najdrobniejsze naczynia krwionośne. Zamknięcie lub utrata szczelności ścian naczyń krwionośnych powoduje, że dochodzi do niedokrwienia i w konsekwencji do niedotlenienia. Powstające nowe naczynia są kruche i łatwo pękają. Najczęściej krwawienia następują w siatkówce. Mamy wtedy do czynienia z retinopatią, która może prowadzić do głębokiego upośledzenia lub utraty wzroku. U wielu diabetyków rozwija się także jaskra, powikłaniem cukrzycy jest też zaćma. Stosując leki postęp jaskry można zatrzymać, natomiast zmętniałą, w zaćmie, soczewkę usuwa się operacyjnie wszczepiając w jej miejsce sztuczną.
Aby wyprzedzić chorobę i zadbać o zdrowie, nie wystarczy tylko trzymać cukier w ryzach, konieczna jest także wizyta u okulisty.
Badanie dna oka, czyli tylnego odcinka narządu wzroku należy do standardowych badań okulistycznych. Jest to krótkie, bezbolesne badanie, które pozwala na wczesne wykrycie retinopatii i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Im szybciej podjęte są właściwe kroki, tym większe są szanse pacjenta na utrzymanie pełnej ostrościwzroku.
Informacje
Miejscowość
|
Cieszyn
|
Miejsce
|
Sala konferencyjna Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, ul. Bielska 4
|
Organizator
|
Szpital Śląski w Cieszynie
|
WWW
|
www.szpital.netus.pl
|
Cena
|
BEZPŁATNE
|