Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2025
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Chrapanie – głośny i niebezpieczny problem

2014-04-15 16:00 - 2014-04-15

Szpital Śląski w Cieszynie serdecznie zaprasza na kolejny wykład z cyklu Pro salute. 15.kwietnia 2014 r. lek.med. Andrzej Miodoński przedstawi temat „Co z tym chrapaniem? – objawy, następstwa i leczenie”. Wykład rozpoczyna się o godz. 16.00 w Sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, wstęp bezpłatny.
Chrapanie, to nie tylko głośny, ale i niebezpieczny problem, które w naszym społeczeństwie traktowane jest nieco z przymrużeniem oka, jako z pewnością drażniąca, ale w zasadzie niegroźna przypadłość. W rzeczywistości mało kto próbuje na dobre pozbyć się tego problemu.

Ostatecznie stawiamy raczej na doraźne środki w postaci stoperów do uszu czy odizolowania wydającego trudne do zniesienia dźwięki męża. Jednak - jak przekonują lekarze – chrapania nie można lekceważyć, bowiem, połączone z bezdechem podczas snu, może prowadzić do licznych schorzeń: nadciśnienia, zaburzenia rytmu serca czy problemów z układem nerwowym.

O tym, że z problemem miał styczność prawie każdy, bezwzględnie przekonują badania: ponad 45% Polaków chrapie. Statystycznie, najwięcej w tej grupie jest mężczyzn w średnim wieku i z nadwagą. Chrapanie wzrasta wraz z wiekiem i powyżej 60 roku życia dotyczy nawet 60% mężczyzn i 40% kobiet. Co ciekawe, chrapią właśnie też panie, choć to częściej „męska” przypadłość. Towarzyszące chrapaniu dźwięki są trudne do zniesienia - poziom hałasu może osiągnąć głośność dźwięku młota pneumatycznego – nawet 80 db! Czym zatem jest i skąd się tak naprawdę bierze chrapanie?

Kłopoty ze snem wynikające z hałasów emitowanych przez niedrożne drogi oddechowe dotykają 39% par dzielących sypialnię – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z British Lung Foundation. Każda z poszkodowanych chrapaniem osób traciła średnio półtorej godziny ze snu każdej nocy. To daje 574 godziny w roku, czyli około 23 dni. Co ciekawe, chrapanie bardziej przeszkadza kobietom. Z grupy przebadanych 2,5 tysiąca osób tylko 24 % mężczyzn przyznawało, że budzi się, gdy ich partnerka chrapie. Odsetek ten wzrastał po drugiej stronie łóżka. Na kłopoty ze snem spowodowane hałasami płynącymi z nosa skarżyło się aż 41% badanych kobiet. Eksperci podkreślają, że chrapanie ma nie tylko zły wpływ na zdrowie osoby chrapiącej (chrapanie prowadzi m.in. do niedotlenienia organizmu) i samopoczucie, podobnie źle wpływa na niewyspanego partnera. Może nawet popsuć relacje w związku.

Ciekawostki: Rekord głośności chrapania według Księgi Rekordów Guinnessa wyniósł 87,5 decybeli. Dla porównania uliczny młot pneumatyczny, podczas pracy wydaje hałas o głośności 75 decybeli. Wśród wybitnych polityków z głośnego chrapania słynął brytyjski premier Winston Churchill. Podczas podróży statkiem w 1944 r. oficer marynarki dokonał pomiaru hałasu jaki wydawał podczas snu premier. Wyniósł on 35 decybeli.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Sala konferencyjna Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, ul. Bielska 4
Organizator Szpital Śląski w Cieszynie
WWW www.szpital.netus.pl/
Cena BEZPŁATNE

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl