Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2025
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

OD ŚW. MIKOŁAJA DO TRZECH KRÓLI

2013-12-05 16:00 - 2014-01-10

W Galerii Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Domu Narodowego” można zobaczyć wystawę malarstwa na szkle Marii Gatnar-Guzy, Rozalii Szypułowej, Zbigniewa Grzywy i Antoniego Szpyrca pt „OD ŚW. MIKOŁAJA DO TRZECH KRÓLI”.

Koniec starego i początek Nowego Roku - od św. Mikołaja do zakończenia Godnich świąt, czyli Trzech Króli to w tradycji ludowej czas szczególny. Wystawa prezentuje bogactwo wydarzeń tego niepowtarzalnego, nasyconego obrzędowością okresu. Obrazy na szkle autorstwa 4 znakomitych
beskidzkich twórców ludowych, przeniosą nas do miejsc, chwil, zdarzeń otoczonych magiczną, świąteczną aurą: wiejskiej chaty, drewnianego kościółka, ale też na spotkanie ze św. Mikołajem czy wesołymi kolędnikami, przywracając często zapomniane zwyczaje i obrzędy...

Maria Gatnar-Guzy – urodziła się w Pielgrzymowicach, od 1991 r. mieszka w Wiśle. Pedagog, artystka uznawana obecnie za jedną z nestorek malarstwa na szkle w Polsce. Tematy do obrazów czerpie z folkloru Beskidu Śląskiego. Laureatka konkursów malarstwa na szkle, swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Należy do grupy twórców „Wiślanie” i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Rozalia Szypuła – malarstwem na szkle zajmuje się od 30 lat. Tematem jej prac są głównie góralskie obrzędy, zwyczaje, sceny biblijne, madonny i kwiaty.
Często bierze udział w wystawach i konkursach. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród m.in. (z mężem Józefem) prestiżowej w dziedzinie kultury ludowej Nagrody im. Oskara Kolberga. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Mieszka w Czechowicach-Dziedzicach.
Zbigniew Grzywa – pochodzi z Pszczyny. Mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania i pasji malarz. W jego twórczości dominuje tematyka sakralna. Obrazy charakteryzuje wielopłaszczyznowość i szczególna bardzo oryginalna specyfika przekazu treści: bogactwo symboliki i porównań... Ostatnio jego dzieła można było zobaczyć w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
Antoni Szpyrc – absolwent Liceum Plastycznego w Ostrawie. Prowadził Klub Twórców Ludowych przy Sekcji Folklorystycznej PZKO w Czeskim Cieszynie. Interesuje się historią Jabłonkowa, gdzie się urodził i któremu poświęcił wiele publikacji. Mieszka w Wędryni na Zaolziu. Inspiracją jego twórczości są XVIII i XIX w. ludowe obrazki, będące ozdobą wiejskich wnętrz, a także regionalne tradycje, obyczaje, stroje ludowe i rzemiosło. Prace prezentował na licznych wystawach w Polsce i Czechach.

Ekspozycja czynna będzie do 10 stycznia. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce COk "Dom Narodowy"
Organizator COK "Dom narodowy"
WWW www.domnarodowy.pl

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl