Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2025
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Czesko - Polski Festiwal Filmów Outdoroowych 2013

2013-11-20 - 2013-11-23

Czesko-Polski Festiwal Filmów Outdoorowych 2013 to konkursowy przegląd filmów, który odbędzie się w dniach 20-23 listopada 2013 w pomieszczeniach Zamku Cieszyn.

Terminy emisji filmów oraz imprez towarzyszących:

Dla szkół:
20. – 23.11. - godz. 8:00 – 14:00 wyświetlanie filmów, spotkania, warsztaty

Dla publiczności:
20.11. godz. 18:00 - uroczyste rozpoczęcie festiwalu oraz seans filmowy
20.11. godz. 20:00 - seans filmowy lub spotkanie z gościem festiwalu
21-23.11. godz. 16:00, 18:00 i 20:00 - seanse filmowe lub spotkania z gośćmi festiwalu

Pokaz filmowy dla zaproszonych gości: 20.11. o godz. 16:00

Podczas zaplanowanego na cztery dni festiwalu wyświetlane będą przede wszystkim czeskie i polskie filmy (chcemy w ten sposób promować twórczość filmową sąsiadujących z sobą krajów), ale także inne zagraniczne filmy o tematyce podróżniczej, przygodowej czy sportów ekstremalnych, filmy o życiu w odległych krajach i ich kulturze. Pokażemy widzom różne ciekawe, niezwykłe miejsca naszej planety, przedstawimy kulturę i mentalność ich mieszkańców, odkrywając często zakątki, do ktorych normalny „śmiertelnik“ nie ma dostępu. Wiele filmów zawiera także treści społeczne i niesie duży ładunek emocjonalny. To bardzo specyficzny i wyjątkowy rodzaj twórczości filmowej – nic w przedstawianych obrazach nie jest fikcją, to, co widz ogląda, to rzeczywiste, realne wydarzenia. Właśnie dlatego są tak wyjątkowe i niepowtarzalne. Filmy zagraniczne wyświetlane będą w oryginalnym brzmieniu, z polskimi napisami.

Podczas festiwalu przewidziane są spotkania z czeskimi i polskimi osobistościami sportów outdoorowych oraz podróżnikami, będzie również wystawa fotografii z górską tematyką, których autorem jest alpinista Leopold Sulovsk – pierwszy Czech, który zdobył Mt. Everest. Organizatorzy zaprosili też polskiego alpinistę Krzysztofa Wielickiego, który jako piąty człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki oraz wielu innych ciekawych gości.

Do udziału w festiwalu zapraszamy zarówno polską, jak i czeską publiczność, chcemy bowiem zainicjować spotkania „sąsiadów“ o podobnych zainteresowaniach, takich jak podróże, poznawanie nowych miejsc, przygoda. Poprzez te spotkania, czy to podczas seansów filmowych czy na spotkaniach z gośćmi festiwalu, chcemy stworzyć okazję do nawiązania bezpośrednich, osobistych kontaktów, które w przyszłości być może zaowocują dalszymi wspólnymi inicjatywami mieszkańców regionu.

Chodzi nam też o propagację sportu, podróżowania, poznawania nowych miejsc i nowych, ciekawych ludzi o odmiennym stylu życia i kulturze. To wszystko uczy tolerancji i wymaga umiejętności pokonywania przeszkód w drodze do zamierzonego celu.

W godzinach przedpołudniowych przygotowujemy program dla szkół, dzieci i młodzieży, którego celem jest przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania sportem, podróżowaniem, pokonywaniem przeszkód.

Festiwal składa się z 4 konkursowych i 1 pozakonkursowej kategorii:

A. film o tematyce sportowej i przygodowej – sporty w przyrodzie (outdoor)
B. filmy o tematyce górskiej i alpinistycznej
C. filmy przygodowe – sporty wodne
D. filmy podróżnicze
E. filmy poza konkursem

W każdej kategorii konkursowej wyróżnione zostaną najlepsze filmy, przyznana będzie też główna nagroda publiczności (na podstawie głosów oddanych w ankiecie przez widzów festiwalu). Poza tym w programie znajdą się również filmy nie biorące udziału w konkursie – kategoria N.

Dokładne informacje o godzinach i miejscach emisji, programie, poszczególnych filmach, spotkaniach, wystawie oraz zaproszonych gościach będą publikowane na stronie internetowej w miarę, jak będą potwierdzane.

Jesienią 2013 wydamy katalog z programem oraz notkami o poszczególnych filmach. Katalog będzie do dyspozycji w pomieszczeniach Zamku Cieszyn przed seansami filmowymi, otrzymają go również szkoły i inne placówki w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Festiwal współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wspierany przez Euroregion Silesia – CZ w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3
WWW http://www.laja.pl/projekty/czesko-polski-festiwal-filmow-outdoorowych-2013/

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl