Skarby z Cieszyńskiej Trówły
2013-09-20 - 2013-09-22
Podczas tegorocznej edycji SKARBÓW Z CIESZYŃSKIEJ TRÓWŁY Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zaprasza na szereg interesujących imprez.
Pierwsza z nich to warsztaty snycerskie „ROZETY KARPACKIE - ZAPOMNIANY JĘZYK”. Poprowadzi je 19 września o godz. 17.00 Grzegorz Michałek.
Grzegorz Janosik Michałek - pochodzi z Koniakowa, na Uniwersytecie Śląskim studiował etnologię. Zajmuje się snycerstwem oraz rzeźbą w kamieniu i drewnie. Zrealizował autorski cykl wystaw „Metamorfozy”, „Zakorzenienie”, „Szepty”. Jest artystą mocno zakorzenionym w kulturze duchowej i materialnej Karpat.
Podczas 3 godzinnych warsztatów w Domu Narodowym uczestnicy wykonają rozety solarne.
Uwaga! Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych. Obowiązują zapisy (do 16 IX), ilość miejsc ograniczona. Wstęp 25 zł.
20 września (g. 10.00, 11.00) wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemi Cieszyńskiej” im. Janiny Marcinkowej zapraszamy wszystkie dzieci na warsztaty „TAŃCE CIESZYŃSKIE” – warsztaty poprowadzi Anna Gociek, choreograf dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Cieszyńskiej” Zapisy do 16 IX, wstęp wolny
Również 20 września w cyklu „Żywe źródła” odbędzie się spotkanie z Renatą Ciszewską, kierownikiem artystycznym i choreografem Estrady Regionalnej Równica „… A HAŃDOWNYCH CZASÓW ŻODYN JUŻ NIE WRÓCI ...” . Początek imprezy o godz. 17.00.
W Galerii Domu Narodowego zobaczyć można wystawę prac z pracowni ceramiki COK pt „RAZ NA LUDOWO”.
W pracowni powstają m.in. ciekawe naczynia, mozaiki a także formy rzeźbiarskie, które od 2001 roku przedstawiane są na corocznych wystawach w Galerii Domu Narodowego.
Tegoroczna wystawa prezentuje ceramikę o wspólnej tematyce jaką jest szeroko rozumiana ludowość. Zobaczyć będzie można formy inspirowane wiejskimi przedmiotami, mozaiki kobiet w strojach ludowych i prezentujące obrzędowość związaną z porami roku. Każdy autor miał inne spojrzenia i wyobrażenia, stąd duża różnorodność prac.
Pracownię ceramiki COK od 2000 roku prowadzi Gabriela Zbrońska – absolwentka Instytutu Sztuki UŚ w Katowicach (dyplom z rzeźby u prof. Jana Hermy i z ceramiki u adi. Małgorzaty Skałuby-Krentowicz).
Zapraszamy.
Informacje
Miejscowość
|
Cieszyn
|
Miejsce
|
Zamek, Rynek, KaSS Stelnice
|
Organizator
|
Zamek Cieszyn, KaSS Stelnice, COK Dom Narodowy, Dm dt a mldee
|