Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Gospodarka » Poradnik inwestora » Przewodnik inwestora »

Informacje o mieście

Charakter miasta

Cieszyn jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, oświatowym i kulturalnym. Położony jest na granicy polsko-czeskiej, na głównym szlaku drogowym prowadzącym ze Skandynawii i Wybrzeża Bałtyckiego do głównych miast centralnej i południowej Europy. W ciągu roku granicę w Cieszynie przekracza ponad 15,97 mln osób i prawie 4,4 mln pojazdów.

Cieszyn wraz Czeskim Cieszynem tworzą jeden organizm miejski, podzielony jedynie rzeką Olzą, który zamieszkuje łącznie około 62 tys. osób. Z Cieszynem sąsiadują gminy wiejskie: Hażlach (9,8 tys. mieszańców), Dębowiec (5,5 tys. mieszkańców) i Goleszów (12,2 tys. mieszkańców).

Ciekawa tysiącletnia historia Cieszyna wraz z licznymi zabytkami sprawiają, że miasto jest odwiedzane przez dużą liczbę turystów.

W ciągu roku w Cieszynie odbywa się wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych, z których największymi są Festiwal Muzyki Wokalnej “Viva il Canto”, Festiwal Teatralny “Bez Granic”, Święto Trzech Braci, „Wakacyjne Kadry”, „Dni Teatru ...”, Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Filia Uniwersytetu Śląskiego, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz różnorodne szkoły średnie czynią miasto ważnym ośrodkiem oświatowym pełnym młodzieży i studentów.

Szczegółowe dane liczbowe o mieście zamieszczone są w opracowaniu „Cieszyn w liczbach” aktualizowanym co rok, dostępnym na stronie internetowej miasta www.cieszyn.pl.

Komunikacja

Miasto leży w ciągu międzynarodowej trasy E 75 prowadzącej ze Skandynawii i Wybrzeża Bałtyckiego do głównych miast centralnej i południowej Europy z północnej Europy przez Gdańsk i Bielsko – Białą do granicy państwa (przejście graniczne Cieszyn – Boguszowice) i dalej do południowej Europy.

Oprócz przejścia granicznego w ciągu trasy E 75, w Cieszynie znajdują się dwa przejścia drogowe w centrum miasta (obsługujące ruch pieszy i samochodów osobowych) oraz jedno przejście kolejowe.

Odległości drogowe do większych miast w Polsce:
  • Warszawa – 373 km (5 godz. jazdy samochodem),
  • Kraków – 121 km (2 godz.),
  • Katowice – 76 km (1 godz.),
  • Bielsko – Biała – 32 km (0,5 godz).
Komunikacja lotnicza z portów lotniczych:
  • Katowice – Pyrzowice (1,5 godz. jazdy samochodem),
  • Kraków – Balice (1,5 godz.),
  • Ostrawa (Republika Czeska) (1 godz.).

    Gospodarka komunalna

    Tereny miasta są wyposażone w sieć kanalizacyjną odprowadzającą ścieki do miejskiej oczyszczalni ścieków. W chwili obecnej ponad 79% lokali mieszkalnych podłączonych jest do sieci kanalizacyjnej. W najbliższych latach planuje się skanalizowanie kolejnych obszarów miasta. Sieciami kanalizacyjnymi i oczyszczalnią zarządza miejska jednostka organizacyjna - Zakład Gospodarki Komunalnej.

    Sieć wodociągowa na terenie miasta posiada rezerwę wydajności i jest własnością Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. z siedzibą w Ustroniu, która jest spółką międzygminną ze znaczącym udziałem miasta Cieszyna.

    Na terenie miasta działa przedsiębiorstwo ciepłownicze Energetyka Cieszyńska dysponujące źródłem ciepła (elektrociepłownią o mocy cieplnej ok. 150 MW i mocy elektrycznej 4,5 MW) oraz sieciami ciepłowniczymi o długości ok. 53 km. Ciepłownia dostarcza ciepło w wodzie o stałej temperaturze 130oC oraz o zmiennych parametrach 130/70oC. Rezerwa mocy cieplnej w źródle wynosi ok. 30MWt.

    Siecią gazu ziemnego administruje Zakład Gazowniczy w Zabrzu, Rozdzielnia Gazu w Cieszynie. Istnieją również rezerwy przesyłowe w sieciach gazu ziemnego.

    Siecią energetyczną (elektryczną) zarządza ENION S.A., Rejon Energetyczny w Cieszynie.

    Miasto posiada uchwalony plan zaopatrzenia miasta w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe obejmujący uzbrojenie energetyczne strategicznych terenów pod budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe i komunalne.

    Zatrudnienie i bezrobocie

    Cieszyn od szeregu lat jest ośrodkiem dającym zatrudnienie kilkunastu tysiącom osób zamieszkałym na Śląsku Cieszyńskim. Według przeprowadzonych badań ok. 40% pracowników zatrudnionych w Cieszynie dojeżdża do pracy z sąsiednich gmin. Do dziedzin gospodarki narodowej, które dają największą ilość miejsc pracy w Cieszynie, należą: przemysł, budownictwo, handel, administracja publiczna, ochrona zdrowia i edukacja.

    W latach 90-tych ubiegłego wieku nastąpiła zasadnicza zmiana w strukturze zatrudnienia. Znacznie zmalała ilość miejsc pracy w zakładach przemysłowych na korzyść jednostek działających w sferze usług materialnych i niematerialnych.

    Cieszyna nie ominął problem bezrobocia. Jak w latach końca ubiegłego wieku stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 5-6% to w roku 2005 osiągnęło najwyższy poziom 15,5%. Od dwóch lat obserwujemy stopniowy spadek stopy bezrobocia, w roku 2007 wyniosła ona 9,3%.

    Bezrobotni z wyższym wykształceniem stanowią zaledwie 9,6% bezrobotnych. Najwyższą grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym bo ok. 55,3%.

    Przygotowanie kadr do zawodu

    W Cieszynie funkcjonują 4 licea ogólnokształcące oraz 5 szkół zawodowych o różnych profilach kształcenia m.in. elektromechanicznym, elektrometalowym, budowlanym, spożywczym i ekonomicznym.

    Wyższe wykształcenie w różnych specjalnościach zapewniają tradycyjne ośrodki akademickie: Kraków, Katowice, Gliwice. Ponadto wyższe wykształcenie w specjalnościach: elektromechanicznych, elektronicznych, informatycznych, włókienniczych, inżynierii środowiska, zarządzania, marketingu, bankowości i finansów zapewniają wyższe uczelnie funkcjonujące w Bielsku-Białej - byłym mieście wojewódzkim położonym w odległości 40 km od Cieszyna.

    Cieszyn jest również ośrodkiem akademickim. W cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach kształci się młodzież na kierunkach: etnologia, pedagogika, instrumentalistyka, grafika, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki plastycznej. Natomiast Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych kształci przyszłych nauczycieli języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

    Struktura inwestycji krajowych i zagranicznych

    W Cieszynie preferuje się działalność gospodarczą wytwórczą lub przetwórczą, nieuciążliwą ekologicznie. Tradycje przemysłu w Cieszynie i wynikające stąd przygotowanie fachowe pracowników powodują, że preferowane są szczególnie gałęzie przemysłu maszynowego (obróbka metali) i elektrotechnicznego.

    Ze względu na przygraniczne położenie miasta preferowana jest również działalność handlowa i usługowa nastawiona nie tylko na zaspokojenie potrzeb mieszkańców Cieszyna, ale również sąsiednich miejscowości turystycznych oraz osób korzystających z przejść granicznych.

    Na około 5 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Cieszynie – 96% to podmioty prywatne. Jedynie 214 jednostek to własność sektora publicznego.

    Firmy polskie zarejestrowane w Cieszynie stanowią 97%. Firm z udziałem kapitału zagranicznego jest 171.

    Najważniejsze zakłady przemysłowe

    Wszystkie najważniejsze zakłady produkcyjne zlokalizowane w Cieszynie są własnością prywatną, w tym również kapitału zagranicznego. Należą do nich:
    • SIGMAKALON CIESZYN S.A. (farby i lakiery) (kapitał zagraniczny),
    • MONDELĒZ INTERNATIONAL POLSKA Sp. z o.o. Oddział Olza (wafle „Prince Polo”, czekolada „Milka”), (kapitał zagraniczny: MONDELĒZ INTERNATIONAL Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc. Główną siedzibą jest Northfield, w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych),
    • Maszyny Elektryczne - CELMA S.A. (silniki elektryczne asynchroniczne, odlewy żeliwne), (kapitał zagraniczny: INTERELEKTRA POLAND I z siedzibą w Warszawie – spółka akcyjna z kapitałem włosko-luksemburskim),
    • ELEKTROMETAL S.A. (urządzenia teletechniczne dla górnictwa),
    • Fabryka Automatyki Chłodniczej S.A. (szeroki zakres automatyki chłodniczej i klimatyzacyjnej),
    • LAKMA S.A. (farby, kleje, chemia gospodarcza),
    • MIROMETR Sp. z o.o. (liczniki przepływu cieczy), (kapitał zagraniczny: SAPPEL z siedzibą w Saint Louis, Francja),
    • Zakład Przetwórstwa Mięsnego „JAN BIELESZ” Sp. z o.o.

  • Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl