Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Historia i tradycja » Miasto i jego mieszkańcy » Książęta cieszyńscy - Piastowie »

Pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I

Pomnik Cesarza Franciszka Józefa I z 1908 r.

Pomnik Cesarza Franciszka Józefa I z 1908 r.

Odsłonięcie pomnika Mieszka I, 1931 r.

Odsłonięcie pomnika Mieszka I, 1931 r.

Pomnik Mieszka I, lata 30-te XX w.

Pomnik Mieszka I, lata 30-te XX w.

Pomnik Mieszka I, fot. z 2006 r.

Pomnik Mieszka I, fot. z 2006 r.

Pierwotnie na tym miejscu ustawiony został pomnik cesarza Franciszka Józefa I, ufundowany przez niemieckie organizacje rzemieślnicze i kupieckie w 1908 roku. Wokół urządzono park (obecnie Park Mieszka I). Stanowiące trzon pomnika popiersie cesarza zostało zniszczone w końcu 1918 roku, po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej. Po dziesięciu latach, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Cieszyna księdza prałata Józefa Londzina, władze miejskie postanowiły wznieść w tym miejscu pomnik upamiętniający polskie korzenie miasta. Twórcą pomnika Mieszka I był znany rzeźbiarz krakowski, rektor Wyższej Szkoły Przemysłu Artystycznego Jan Raszka, który urodził się w Ropicy na Śląsku Cieszyńskim, a z Cieszynem był związany wiele lat. Artysta wykorzystał pozostałe po poprzednim pomniku elementy dodając nadnaturalnej wielkości figurę Mieszka I z brązu. Postać Mieszka jest skomponowana w taki sposób, jakby ze swojej wyżyny patrzył w dal, aż poza granice swego kraju ściskając rekami potężny miecz, ostrzegając zaborczych sąsiadów. Na środkowym postumencie znajdował się kamienny orzeł. Pomnik Mieszka I został odsłonięty 21 czerwca 1931 roku w połączeniu z VI Zjazdem Muzeów w Polsce, który odbywał się w Cieszynie. Przebieg uroczystości transmitowało Polskie Radio. W czasie II wojny światowej okupanci kazali pomnik usunąć, ale ówczesny kustosz muzeum V. Karger przechował figurę na dziedzińcu muzeum. W 1957 roku posąg wrócił na poprzednie miejsce, za wyjątkiem zniszczonego przez Niemców kamiennego orła.

 

Park Mieszka I jest fragmentem rezerwatu „Lasek Miejski nad Puńcówką”. Zachęcać to powinno do zakończenia spaceru w poszukiwaniu śladów dawnej piastowskiej przeszłości Cieszyna w spokojnej ciszy drzew i krzewów. Przechadzając się w cieniu klonów i buków można jeszcze raz przejść myślami dawne, minione dzieje, zastanowić się nad zmiennością losu ludzi i dynastii. A także nad tym, że warto wrócić do Cieszyna, także po to, by pochylić się nad innymi zabytkami jego przeszłości.



Tekst: Janusz Spyra
Redakcja i dobór ilustracji: Renata Karpińska
Fot.: Renata Karpińska, Paweł Halama, Anna Fedrizzi, Joanna Rzepka, Tomasz Matysiak, Henryk Tesarczyk, Dominik Dubiel, fot. halerza Przemysława I: Wojciech Woźniak.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl