Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć »

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

ul. T. Regera 6, 43-400 Cieszyn, tel. 33 851 29 33
www.muzeumcieszyn.pl

      Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie jest jednym z najstarszych muzeów w Europie. Zostało założone przez ks. Leopolda Szersznika (1747-1814), najwybitniejszego przedstawiciela Oświecenia na Śląsku Cieszyńskim, który w 1802 roku udostępnił publiczności swoje zbiory biblioteczne i muzealne. W końcu XIX w. powstały w Cieszynie dalsze placówki muzealne: Muzeum Śląskie prowadzone przez Towarzystwo Ludoznawcze, Muzeum Miejskie, finansowane przez władze komunalne, Muzeum Generalnego Wikariatu gromadzące na polecenie władz kościelnych obiekty sztuki sakralnej i inne. W 1930 roku zostały one połączone w jedno Muzeum Miejskie, którego siedzibą stał się zabytkowy pałac hr. Larischów. Po II wojnie światowej Muzeum w Cieszynie wydzieliło zbiory archiwalne i biblioteczne. Po długotrwałym remoncie w czerwcu 2002 roku muzeum zaprezentowało publiczności nową stałą wystawę pt. „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”.
      Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada w swoich zbiorach ponad 70 tysięcy eksponatów, przechowywanych w działach Sztuki, Archeologii, Etnografii, Historii i Techniki oraz Fotografii. Poza tym posiada zbiory kartograficzne i numizmatyczne, biblioteka muzeum liczy około 22 tysiące książek. Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada oddziały w Skoczowie, Wiśle i Górkach Wielkich.
 
Zwiedź Muzeum wirtualnie 
• Biurko „Orlątka”

Według tradycji należało do Napoleona II - Françoisa Charlesa Josepha Bonapartego, nazywanego Orlątkiem (1811-1832), syna Napoleona I i Marii Ludwiki Habsburżanki, tytularnego króla Rzymu.

• Serweta pamiątkowa Pokoju Cieszyńskiego z 13 maja 1779 roku

Serweta wykonana z lnianego adamaszku z symbolicznymi przedstawieniami: Ateny z gałązką oliwną jako symbolu mądrości i pokoju i Hermesa jako wysłańca bogów.

• Chrystus bawiący się z Janem Chrzcicielem w towarzystwie Matki Boskiej i św. Elżbiety

W kwiecistym wieńcu postacie Matki Boskiej, św. Elżbiety, Chrystusa i Jana Chrzciciela jako małych chłopców.

• Strzelba myśliwska „Cieszynka”

Wykonana w 1 połowie XVII w. prawdopodobnie przez Jana Kałużę w Cieszynie. Służyła do polowania na siedzące ptactwo, stąd też nazwa „ptaszniczka”.

• Łaźnie rzymskie – termy

Obraz olejny pochodzący prawdopodobnie spod pędzla Giovanni Paolo Panniniego, włoskiego malarza urodzonego w 1691 r. w Piacenzie, a zmarłego w 1765 r. w Rzymie.

• Krzyż średniowieczny

Krzyż trójlistny wykonany z drewna z okładziną z blachy mosiężnej. Zdobiony trybowanym ornamentem w formie wici roślinnej.

• Antyfonarz łaciński z 2 poł. XV w.

Antyfonarz to księga liturgiczna zawierająca teksty i nuty pieśni liturgicznych przeznaczonych do wspólnego śpiewania kapłana i wiernych.

• Dagerotypy

Zespół siedmiu dagerotypów z połowy XIX w. Wśród nich znajduje się najstarszy cieszyński datowany dagerotyp przedstawiający Eduarda Klemensa – cieszyńskiego kupca i handlarza wyrobami metalowymi, który do swej śmierci w 1862 r. działał w Opawie.

• Sztandar – proporzec stanów cieszyńskich z 1662 r.

Cieszyńska szlachta przez wiele lat brała udział w walkach przeciwko Turkom, którzy od XV w. zagrażali Europie Środkowej. Głównym jej zadaniem była obrona południowej granicy Śląska i wzniesionych w tym celu szańców jabłonkowskich.

• Zabytki antyczne

Największy wpływ na rozwój kultury europejskiej ostatnich dwóch tysiącleci, miały kultury antyczne basenu Morza Śródziemnego, w szczególności zaś starożytna Grecja i Cesarstwo Rzymskie.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl